В това издание на рубриката „География на сетивата“ Диана Маринова ще ви отведе на дълго пътешествие в две серии към Виетнам, Мианмар и остров Борнео. Тя е човек, който обича да пътува, да открива места с особен заряд и да описва преживяванията си по начин, който събужда любопитство. Според нея истинският пътешественик се докосва с душата си до местата, които посещава. Когато това стане, той започва да говори с душата си за тях. Мястото, с което Диана се чувства най-свързана и към което животът я връща отново и отново, е Югоизточна Азия. За първи път посещава тази част на света преди 20 години, а причината да остане завинаги свързана с нея е, че преди 12 години тя и съпругът и осиновяват дете от Виетнам.
В разговора с водещата на предаването „Семейно радио“ Ирина Вълчанова, Диана Маринова отвежда първо именно във Виетнам и Мианмар. Последното ѝ посещение във Виетнам е през миналия февруари съвпада с лунарната Нова година. Тя разказва за духа на празненствата, по време на новогодишните чествания в далечната държава. Ще научите още за „Храма на литературата“ и отношението на виетнамците към знанието, както и за Забранения град, намиращ в древната столица на Виетнам – Хю.
Диана Маринова разказва още и за посещенията си в Мианмар, носещ в миналото името Бирма - държава „открита“ едва преди десетина години като атрактивна туристическа дестинация. Мианмар е свещена земя на чудеса, в която всичко е ново, интересно и странно. Най-силно впечатление оставят хилядите храмове със злато и скъпоценните камъни, които там са едва ли не на всяка крачка.
Диана Маринова разказва още за морските номади Баджау, за местния странен деликатес – супа от „птиче гнездо“, както и за други, все още, запазени традиции на многобройните племена в Малайзия.
Родният ни език, българският, добива различно значение тогава, когато сме извън родината. Знаят го всички, които за по-кратко или по-дълго са пребивавали в чужбина. Българският език е още по-различен за тези наши сънародници, които са родени зад граница, някои от тях – далечни потомци на емигранти и преселници, напуснали родната земя преди век или..
"Математиката е в основата на всичко и ако човек започне отрано да се занимава с нея и е постоянен, резултатите не закъсняват. Антон Александров е завършил Софийската математическа гимназия, а след това компютърни науки в Англия и магистър в Цюрих, където са най-добрите специалисти по изкуствен интелект. "Възможността да имам най-доброто от двата..
Филмовият фестивал "(Не)възможното образование" се ражда като идея през 2017 г. и за няколкото си издания събира група от съмишленици – родители, учители, граждани, силно желаещи да проучат, разпространят и приложат световно признати и работещи модели на образование с "човешко лице". Опитът на училищата, работещи по тези модели в различни страни,..
"Ако не бяха те" е темата по която ще творят участниците в XII Международен литературен ученически конкурс "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена", организиран от Центъра за еврейско българско сътрудничество "Алеф". Конкурсът стартира на 1 октомври, а малко по-късно за наградените участници в тазгодишния конкурс беше организирана..
Доц. д-р Любомир Кендеров е изследовател-хидробиолог, част от екипа на Биологическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Неговите научни интереси са в областта на оценката на екологичното състояние и екологичния потенциал на речни екосистеми, изкуствени и силно модифицирани водни тела. Ето какво разказва той в предаването "Следобед за..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със..
Животът е движение от въпрос към отговор и… отново към въпрос. Може би затова, когато зрителите потърсят " Отговор на всички въпроси " в едноименния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg