Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пламен Димитров: Ключът за изборите у нас е в нямото удобно мнозинство

Има място за нови лидери и за нови политики

Пламен Димитров, председател на Дружеството на психолозите в България.
Снимка: БНР

Избори и избиратели в деня, определен за полагане на клетва на поредния президент на САЩ, или как „новото нормално“ в световната избирателна система води до различни поведенчески модели и променя смисъла. За психологията на избирателите по света и у нас говори в "Нашият ден" д-р Пламен Димитров, психолог:

"Днес светът гледа със заострено внимание какво ще се случи във Вашингтон и каква промяна ще последва от това. Светът в момента има нужда от ново начало, от лидери за новото начало. Ключова част от изборния процес са активацията и компетентното участие на хората. Ние от дълго време имаме едно нямо удобно мнозинство, което не гласува. И тук е ключът всъщност и за предстоящите избори в България

Ние правим изследване след изборите, за да можем да наблюдаваме реалното поведение, а не просто нагласите. Очакваме активиране на големи групи хора – да участват в изборния процес, въпреки тревогите около Covid. Все още имаме една твърде голяма група от т.нар. "пасивни избиратели", които предпочитат да не участват, за да избегнат трудностите, напрежението да правят избори, да изразят позиция. Може би това е и най-важната група, към която е нужно да се насочи вниманието както на самите кандидати, така и на всички тези, които искаме да имаме реално демократично участие и да се чуе волята на електората

Ние много добре знаем, че между екзистенциалната ситуация (начина, по който хората живеят), тяхното емоционално, личностно преживяване за благополучие или неблагополучие и чувството им за автентичност – за това, че могат да изразят себе си, чувствата, потребностите си, идеите си – има много голяма връзка. Т.е. гласуването много често изразява една дълбинна картина и профилите на негласуващите в никакъв случай не са едномерни. От последните избори ние знаем, че около 30% от негласуващите българи имат точно такава позиция на агресивна защита, опит да критикуват всичко, без обаче да открият, да припознаят себе си в платформи и политики, които в момента се предлагат. И тези хора са изключително гневна част от нашето нямо мнозинство."

Пламен Димитров даде подробности за представителната извадка от март 2020 насам за мнението на икономически активни българи, които не са загубили работата си, нито пък са им спаднали съществено доходите – онези, които се очаква да са най-активни, компетентни и заинтересовани да участват активно в изборите, българи между 25 и 65 години. "Имаме 2570 доброволни участия в едно наше изследване, проследяващо за ефектите върху социалното и емоционалното, разбира се, въздействие на коронавируса върху българите и начините, по които те се справят. Това изследване е подкрепено от наши международни партньори и дава следния резултат: Само около 34% от нашите респонденти имат стабилна жизнена ориентация със съзидателен, конструктивен, продуктивен, ефективен начин на живот и стратегии за справяне с тези неблагоприятни ефекти на пандемичната криза. Това са хората, които дават модела на конструктивно справяне с кризата. Тези хора дават най-добрия модел на бъдещия нов активиран избирател, който търси ново лидерство, нови фигури, политики, които са ориентирани, от една страна, към грижа за здравето, сигурността и устойчивостта, от друга страна – имат желание да направят промени, трансформация."

Д-р Димитров обобщи, че предстои да се гради отново авторитетът на институциите, защото той беше сериозно накърнен не само през последните месеци, а и през последните десетилетия. "Има място за нови лидери, за нови политики, които да дадат ново начало. От една страна, издръжливост и способност да се справяме с трудни обстоятелства в живота, от друга страна, грижа за човека и издигане на приоритетността на важни фактори като благополучието на хората, а не само корпоративните интереси и печалбите."

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тоня Димитрова

Доналд Тръмп – продавачът на послания

Доналд Тръмп отново ще управлява Съединените щати. Той ще се върне в Белия дом след 4- годишно отсъствие. Какво ще се случи по време на новия му мандат? Разговор в "Мрежата" с журналистката Тоня Димитрова от БНТ Кое доведе Тръмп до нов мандат "Американците имат два основни проблема, поне това показват изборните резултати. Първият..

публикувано на 09.11.24 в 09:30
Марин Трошанов, Мария Мира Христова и Димитър Трошанов

Двамата братя и златната ябълка на успеха: Марин и Димитър Трошанови

Много са приказките за братята в българската и световната литература и всяка има сюжет и поука. Двамата братя Марин и Димитър Трошанови са добър тандем – не само в семейството, но и професионално. "Работим заедно по общи проекти и се подкрепяме във всяко едно начинание", казва Марин. А Димитър отсича, че са добър тандем. Родени са в Бургас,..

публикувано на 08.11.24 в 14:46

От Бристол до Розовата долина: Артистичният път на Джоана Брадшоу

В поредицата "Мигранти с таланти" днес ви представяме една британка, която се казва Джоана Брадшоу, досущ като известната героиня от "Сексът и градът" – Кари Брадшоу. Но за разлика от съименичката си Джоана е родом от Бристол и заменя подредената Великобритания с малко живописно казанлъшко село, сгушено в Розовата долина. Джоана завършва..

публикувано на 08.11.24 в 12:02
Цветелина Терзийска

Вътрешен мир и арт: Пътят към баланса с Цветелина Терзийска

В рубриката "Разговорът" ви срещнахме с Цветелина Терзийска, организатор на артсъбития, тя разказва за вдъхновението, трудностите и смисъла на нейната работа, както и за изборите в живота, които правим от вътрешна потребност. Тя е организационен психолог, а преди това се е занимавала със счетоводство и финанси. Споделеното от нея разкрива дълбокото..

публикувано на 08.11.24 в 11:45

Как поливагусната теория променя разбирането ни за психиката

Във Военната академия "Г.С. Раковски" бе представена книгата "Нашият поливагусен свят" на проф. Стивън Порджъс, която поставя на преден план революционната поливагусна теория – едно от най-значимите нови постижения в областта на психологията и физиологията. Тази теория вече намира приложение в множество дисциплини и научни публикации, като..

публикувано на 08.11.24 в 10:53