Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доналд Тръмп – продавачът на послания

Тоня Димитрова
Снимка: личен архив

Доналд Тръмп отново ще управлява Съединените щати. Той ще се върне в Белия дом след 4-годишно отсъствие. Какво ще се случи по време на новия му мандат? Разговор в "Мрежата" с журналистката Тоня Димитрова от БНТ

Кое доведе Тръмп до нов мандат

"Американците имат два основни проблема, поне това показват изборните резултати. Първият проблем са доходите, стандартът на живот и мечтата за цените отпреди времето на инфлацията по времето на мандата на Джо Байдън. И вторият голям проблем е имиграцията. Знаете, че през 2023 година имаше пик на имигрантите по южната граница с Мексико. Това са основните проблеми на американците, които бяха  умело напипани от кампанията на Доналд Тръмп. Той продаваше послания, които те искаха да купят, това, което те търсеха да чуят. Друг е въпросът дали политиките, които предлага Тръмп, ще решат този проблем...

Всъщност това ще се отрази зле икономически, защото нелегалните имигранти осигуряват евтина работна ръка в сфери, в които американците не желаят да работят. Големите предложения на Доналд Тръп за налагане на внос на китайски стоки, дори на стоки от западни съюзници – това пък също ще повиши инфлацията. Т.е. Доналд Тръмп обещаваше на американците това, което те искат да чуят, но дали това, което той предлага, ще доведе до резултатите, които те искат, предстои да видим. Със сигурност в началото на първия му мандат икономиката бележеше ръст, доходите на американците растяха, докато не дойде Covid пандемията."

Дали и този път Доналд Тръмп ще успее да се справи с икономиката?

"Нещо друго, което видяхме по време на кампанията, бе спорът за това кой е фашист, кой е комунист... Неща, които въобще не интересуват американците. Чудехме се къде остана старият слоган "Всичко е икономика, глупако" от времето на Бил Клинтън. Оказа се, че американците продължават да поставят икономиката и стандарта си на живот на първо място, когато избират президент на Съединените щати."

Лъжите му повишиха устойчивостта си

"Тук има голям дебат по въпроса докъде сме свикнали с новите норми, които Тръмп налага, и как моралният компас на американците е сериозно повреден след годините, откакто Тръмп се появи. Според мен обаче фокусът не трябва да е личността Доналд Тръмп, защото той, неведнъж сме го казвали още и след първия му избор, е само симптом на едни ветрове, които духат много силно в цял свят. Те духат не само в Америка. Видяхме го и в Европа – ветровете на изолационизма, протекционизма, ветровете, които духаха, между другото, и преди началото на Втората световна война, когато всяка държава дърпаше чергата към себе си и всички знаем докъде доведе това. 

Така че Тръмп е проявление просто на една тенденция, която взема връх в момента в Съединените щати. Тенденция, наложена от факта, че мнозинството от хората не стават по-богати, не живеят по-добре и се обръщат, разбира се, към този, който ще им дава ново решение. Дали то е правилното, предстои да разберем. 

Аз бих се въздържала да осъждам категорично ходовете на Тръмп, защото в хода на предизборната кампания дори и на собствените му привърженици беше ясно, че той казва откровени лъжи. Никой от привържениците му не очаква да започне масова депортация на нелегални, войната с Украйна да се реши още в първия ден. Видяхме и по време на първия му мандат, че имаше доста положителни действия и решения, които Тръмп взе и имаше положителни неща от неговата администрация. Въпросът тук сега е как ще изглежда Тръмп 2 сравнение с Тръм 1 /.../

Има ли разделение на нацията и защо? На какво се дължи породилият се страх? На какво заложиха Харис и Тръмп в медийната си кампания – какво предпочете Харис и защо Тръмп заложи на алтернативните медии? Отговорите дава Тоня Димитрова и още: 

Американците и всички останали

"За Америка много отдавна Европа не е сред приоритетите ѝ. Още по времето на Барак Обама погледът беше обърнат на Изток, към Китай. Дори сега, по американските медии, след изборния ден, когато става въпрос за външна политика, основното, което се коментира, е Китай, и разбира се, войната в Украйна. За Европа Тръмп в Белия дом означава несигурни времена. Видяхме още в първите часове след победата на Тръмп какво се случи в Германия. Там правителството е поставено под въпрос дали ще продължи да съществува. Крайнодесните популисти в Европа със сигурност ще имат попътен вятър с Тръмп в Белия дом, когато той стъпи в длъжност на 20 януари догодина.

Със сигурност ще има много агресивно настояване и изискване, натиск да се увеличават бюджетите за отбрана на страните членки на НАТО и със сигурност Европа ще трябва вече наложително да мисли за собствена отбрана, тъй като американците масово смятат и гледат на европейците в Централна Европа, на западноевропейците, като на едни много свръхзадоволени хора, които ползват много социални облаги, с безплатно здравеопазване – поне това е визията, която се създава от хора като Доналд Тръмп, и всичко това е за сметка на Америка, която плаща за отбраната и сигурността на Европа. 

Европа ще трябва да помисли за собствената си отбрана и как да поеме водещата роля в отбраната на Стария континент. По отношение на войната в Украйна, Доналд Тръмп няма да има търпението на дългата игра с Путин. Той ще иска да сложи край на тази война сега, бързо. Как това ще се случи, дали и какви отстъпки ще направи Доналд Тръмп пред Путин, за да сложи край на войната? Вече виждаме и промяна на реториката, която чуваме по американските телевизии. Дават се примери с Финландия, която през 30-те години бе нападната от Русия, и тогава Русия откъсва 10% от територията на Финландия, и тук анализатори казват: "А, вижте сега къде е Финландия, член на НАТО". Не трябва да си правим илюзии. 

Бързо решение на войната в Украйна означава Русия да запази част от окупираните територии. Това няма как, в този момент, по друг начин да се случи. Как това ще бъде представено като победа, за коя от страните – със сигурност предстои да видим. 

Доналд Тръмп ще търси и бързо решение на войната в Близкия изток, но подходът там ще бъде различен, защото той обяви пълна подкрепа за Бенямин Нетаняху и знаете всички думите му: "Нетаняху трябва да прави каквото трябва да се свърши, но да се сложи край на тази война." Със сигурност Доналд Тръп няма да поставя на първо място многостранната дипломация, както беше, както е и сега по времето на 46-ия президент Джо Байдън. 

Със сигурност ще бъдат двустранни контактите със страните от ЕС, страните от НАТО. Знаем, че по време на първия му мандат той не смяташе лидерите на ЕС като равни. Дори в предизборната кампания говореше за ЕС като съюз на малки държавички... Видяхме, по време на първия мандат, по-топло отношение на Доналд Тръмп към Централна и Източна Европа. Именно по време на първия мандат бяха създадени и повече бази в Полша, именно по време на първия мандат на Доналд Тръмп беше подсилена сигурността в Централна и Източна Европа. Видяхме активно му участие, по време на първия мандат, в решаването на проблемите на Балканите... Дори ако вземем  България и санкциите "Магнитски", то те бяха наложени именно по време на президентството на Доналд Тръмп. Със сигурност Балканите няма да са приоритет, но със сигурност Източният фронт на НАТО ще е приоритет. А той включва и България."

Целия разговор – в звуковия файл.

Снимка – личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рожденият ден на Сина Божий

"Слава във висините Богу, на земята мир, между човеците благоволение". Това ангелско славословие огласило Рождественската нощ, като че ли най-добре разкрива същността на Христовото явяване в света. Няма нищо по-светло на небето от това да се слави Бог за всичките му благодеяния към човешкия род. Нима има нещо по-желано от мира на земята, който..

публикувано на 25.12.24 в 12:48

"Словото стана плът": Уникалното събитие, което променя историята на света

Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата така, че тя става разбираема и близка за хората. В интервю за предаването "Нашият ден" по повод Рождество Христово, д-р Каравълчева размишлява върху значението на този празник и неговия парадоксален..

обновено на 25.12.24 в 12:35

Един концерт с мисия: Подкрепа за най-уязвимите на Рождество

Тази вечер, под патронажа на президента Румен Радев и съпругата му Десислава Радева, ще се проведе традиционният благотворителен спектакъл "Българската Коледа". Събитието, което се организира за 22-ра поредна година, има за цел да подпомогне лечението на стотици български деца и да осигури модерна медицинска апаратура за детски отделения и клиники в..

обновено на 25.12.24 в 11:47
Дядо Коледа

Зад кулисите на Коледната магия – историята на Дядо Коледа

Декември е месецът, когато магията на Рождество озарява всички домове, а една от основните задачи на журналиста Станчо Шукеров е да ни напомни, че Дядо Коледа наистина съществува. В ефира на предаването "Нашият ден" той сподели как е преминала най-важната нощ в годината за добрия старец и как му се струваме ние – хората. "Както винаги,..

обновено на 25.12.24 в 10:59

Анкета: Коледните празници през очите на децата

За най-малките членове на семейството Бъдни вечер и Коледа са един миг от приказка, в която семейството им е героят, а домът – най-уютното място на света. Може би нетърпеливо броят постните ястия на масата или се опитват да отгатнат какво точно символизират. Някои се скриват под масата, за да чуят шепота на желанията си, докато други очакват..

публикувано на 24.12.24 в 10:25