Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Аз не се чувствам алармиращ, чувствам се тих човек

Цветан Цветанов: По-добре в главата си да имаме радио, а не телевизор

Ние сме там, където се кръстосва огънят между агресивната посредственост и света на интелектуалците конформисти

Снимка: Зденко Петровски.

През месец януари 2021 г. по повод 50-годишния юбилей на програма "Христо Ботев" предаването "Нашият ден" среща с лица и гласове от програмата. Цветан Цветанов, редактор в програма "Христо Ботев", предаването "Аларма", е гост на "Истории в ефира".

Алармирането за цветността на необятния ни свят

"Аз не харесвам името "Аларма", харесвам и уважавам човека, който го измисли – Милена Воденичарова. Имах и други идеи – "Полетът на къртицата" и други, но все пак радиото е консервативна институция. Не се чувствам алармиращ, чувствам се тих човек, който си действа по тихия начин, всичко шумно и Шумно някак си не ми е присъщо."

Радиофестивалът „Аларма Пънк Джаз“

"Фестивалът не съществува от 1 година. Имаше един 12-годишен период, в който това беше акцентът. Това е един период от живота на "Аларма", който аз много си го ценя, но все пак гледам напред."

Момент от миналото?

"Няма такъв момент. Познавам много хора, които уважавам, които по някакъв начин живеят в миналото. На мен ми е по-интересно все пак какво следва."

Субкултурите

"Сега те са много повече. Едно време бяха метали, пънкари, хипари – защото сме в България и всичко върви 30 години назад. Мисля, че по света тази фрагментация на много по-малки общности съществува далеч преди интернет. Както казва Кърт Вонегът, "ние сме това, на което се правим, така че да внимаваме на какво се правим". Важното е да знаем какво искаме. В това общество, разбито на много малки субкултурки, кръгове и т.н., когато сме надмогнали онова време, когато телевизорът ни казваше нещата, въпреки това сякаш хората са станали телевизори. Аз точно затова гледам на радиото като на алтернативата на телевизора. Ако ти се превърнеш в радио, ти се превръщаш в човек, който сам си нарежда нещата – ти си адекватен човек даже в агресивното интернет пространство. Ако ти се превърнеш в телевизор, значи само препредаваш това, което ти влиза от телевизора в главата. Това е обикновена метафора, но така усещам нещата, когато се движа по улицата."

Музиката може лесно да те вкара в правия път

"Музиката е нещо необятно. Като те попитат каква музика слушаш... каква е тази музика... музиката на "Аларма", музиката в "Аларма"? Ами, о, Боже – в "Аларма" има около 200 вида музика – жанрове, поджанрове и някои, които са такива хибриди, че още ги няма написани

Кое е това, което ни крепи в тесността на света

"Ние сме там, където се кръстосва огънят между агресивната посредственост, която съществува в огромни неизброими количества, и света на интелектуалците конформисти – ние сме по средата, силно притиснати от двете страни. И двете са еднакво ужасни. Спасяваме се, като вярваме повече в собствената си преценка."

Цветан Цветанов потвърди нееднократно, че има време, особено за четене...

Чуйте повече в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Актьорът Мартин Димитров: Човек не може без друг човек

За трети път спектакълът "Елементарните частици" на Народния театър – интерпретация на режисьора Крис Шарков по едноименния роман на Мишел Уелбек – излиза извън пределите на България. След завоюваните две награди – за сценографско постижение на Никола Тороманов и за най-добър млад актьор на Мартин Димитров – от Балканския театрален фестивал "Театър на..

публикувано на 20.05.25 в 18:30
д-р Андрей Ковачев

Изкуството на дипломацията в културата

Сила, власт, война, опозиция, подигравки и сексуалност – всичко това се смесва във войнствената природа на човешкото състояние. Там, където се ражда и изкуството. Това изкуство, което може да бъде мощен инструмент за културна дипломация. Именно този инструмент може да преодолява езикови и културни бариери, да насърчава международните отношения и..

публикувано на 20.05.25 в 18:00

"Радио Африка" – първият български документален филм за африканската музика

Филмът "Радио Африка" е първият български филм за африканската музика , както и първата подобна продукция, която събира български и африкански артисти, които да споделят своята визия по определена тема. Един филм за почитателите на африканската музика, както и за онези, които тепърва ще се запознаят с богатството и разнообразието на тази култура. Филмът..

публикувано на 20.05.25 в 17:35

Петър Влайков: Имаме много качествена драматургия, включително и съвременна

От 11 до 16 май Шумен беше домакин на традиционния фестивал "Друмеви театрални празници". Конкурсната програма на престижния театрален форум включва единствено представления, създадени по български текстове, като на най-добрите от тях се присъждат награди в няколко категории. В програмата на тазгодишното 34-то издание на фестивала участваха..

публикувано на 20.05.25 в 16:11

Димитър Воев и неговото творчество

Отбелязваме 60-годишнината от рождението на този голям български музикант и поет, белязал с творчеството си времето на прехода. Защо неговите послания остават актуални и днес? Каква е ролята на социалната поезия и музика в съвременното общество, и как различните поколения я припознават и преживяват? Заедно с: Нели Недева-Воева, Доротея Монова, проф...

публикувано на 20.05.25 в 13:54