Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Аз не се чувствам алармиращ, чувствам се тих човек

Цветан Цветанов: По-добре в главата си да имаме радио, а не телевизор

Ние сме там, където се кръстосва огънят между агресивната посредственост и света на интелектуалците конформисти

Снимка: Зденко Петровски.

През месец януари 2021 г. по повод 50-годишния юбилей на програма "Христо Ботев" предаването "Нашият ден" среща с лица и гласове от програмата. Цветан Цветанов, редактор в програма "Христо Ботев", предаването "Аларма", е гост на "Истории в ефира".

Алармирането за цветността на необятния ни свят

"Аз не харесвам името "Аларма", харесвам и уважавам човека, който го измисли – Милена Воденичарова. Имах и други идеи – "Полетът на къртицата" и други, но все пак радиото е консервативна институция. Не се чувствам алармиращ, чувствам се тих човек, който си действа по тихия начин, всичко шумно и Шумно някак си не ми е присъщо."

Радиофестивалът „Аларма Пънк Джаз“

"Фестивалът не съществува от 1 година. Имаше един 12-годишен период, в който това беше акцентът. Това е един период от живота на "Аларма", който аз много си го ценя, но все пак гледам напред."

Момент от миналото?

"Няма такъв момент. Познавам много хора, които уважавам, които по някакъв начин живеят в миналото. На мен ми е по-интересно все пак какво следва."

Субкултурите

"Сега те са много повече. Едно време бяха метали, пънкари, хипари – защото сме в България и всичко върви 30 години назад. Мисля, че по света тази фрагментация на много по-малки общности съществува далеч преди интернет. Както казва Кърт Вонегът, "ние сме това, на което се правим, така че да внимаваме на какво се правим". Важното е да знаем какво искаме. В това общество, разбито на много малки субкултурки, кръгове и т.н., когато сме надмогнали онова време, когато телевизорът ни казваше нещата, въпреки това сякаш хората са станали телевизори. Аз точно затова гледам на радиото като на алтернативата на телевизора. Ако ти се превърнеш в радио, ти се превръщаш в човек, който сам си нарежда нещата – ти си адекватен човек даже в агресивното интернет пространство. Ако ти се превърнеш в телевизор, значи само препредаваш това, което ти влиза от телевизора в главата. Това е обикновена метафора, но така усещам нещата, когато се движа по улицата."

Музиката може лесно да те вкара в правия път

"Музиката е нещо необятно. Като те попитат каква музика слушаш... каква е тази музика... музиката на "Аларма", музиката в "Аларма"? Ами, о, Боже – в "Аларма" има около 200 вида музика – жанрове, поджанрове и някои, които са такива хибриди, че още ги няма написани

Кое е това, което ни крепи в тесността на света

"Ние сме там, където се кръстосва огънят между агресивната посредственост, която съществува в огромни неизброими количества, и света на интелектуалците конформисти – ние сме по средата, силно притиснати от двете страни. И двете са еднакво ужасни. Спасяваме се, като вярваме повече в собствената си преценка."

Цветан Цветанов потвърди нееднократно, че има време, особено за четене...

Чуйте повече в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Катя Гецова

Катя Гецова откри юбилейна изложба в "Аросита"

На имения си ден – празник на Св. Екатерина, Катя Гецова представи в столичната галерия "Аросита" юбилейната си изложба. С нея тя отбеляза своите 80 години и 35 години от откриването на две станции на метрото в гр. Нагоя, Япония. Експозицията предлага фотографии от общ план и детайли. Катерина Димитрова (внучката на Катя Гецова) специално за..

публикувано на 26.11.24 в 09:33

"Изток/Запад" – художници задават остри въпроси към днешната демокрация

Обединени от активната си политическа позиция и острите въпроси, които задават към днешната демокрация, двама широко известни художници отправят сериозни провокации срещу общественото и политическо статукво днес чрез творби, понякога носещи рискове за самите автори. Изложбата "Изток/Запад" се открива на 26 ноември в Националната галерия "Квадрат..

публикувано на 26.11.24 в 08:50

Програмата DreamUp подкрепя уязвими деца и младежи

Рубриката "Епизоди от живота" запознава слушателите на "Нашият ден" с тригодишна програма DreamUp на фондация BCouse. Програмата подкрепя организации, предоставящи социални услуги за уязвими деца и младежи. Целта е да подпомогне развитието, потенциала и социализацията на деца и младежи без родителски грижи, деца, жертви на насилие, или..

публикувано на 26.11.24 в 08:34

"Лешникови градини" на Хайри Хамдан – пред читателите в Пловдив

Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан.  Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..

публикувано на 25.11.24 в 17:25
Николай Генов, Надежда Московска и д-р Катерина Кокинова

За четенето на книги

Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..

публикувано на 25.11.24 в 16:40