Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Иво Инджов:

Медийната система и журналистическата култура в България

Иво Инджов
Снимка: Ани Петрова

Великотърновският университет реализира амбициозен медиен проект „Медийната система и журналистическа култура в България“. 

Политологът и ръководител на проекта доц. Иво Инджов от ВТУ „Св. Кирил и Методий“ обяснява повече в "Нашият ден".

"Ситуацията на медиите в България никак не е за завиждане. Има много проблеми, свързани с политически, корпоративни и дори, бих казал, с криминални зависимости. Но когато разглеждаме положението на медиите в България, ние трябва да държим сметка не само за натиска на други отделни сфери и системи, който се оказва върху медиите, а и за особеностите на журналистическата култура в България – как тя се видоизмени или пък се запази през последните 30 години. Сравнено с един средностатистически модел в ЕС, българските медии изглеждат доста зле. Навсякъде по света, вкл. и в ЕС, има натиск върху медиите, има и изкушение да се диктува техния дневен ред, има и отделни зависимости на журналисти, но такива системни зависимости, както в страни като България, Румъния, Унгария – няма. На този етап нашият проект се опитва да даде един по-качествен поглед върху тези проблеми, да отиде малко отвъд статистиките и класациите."

Изборите и медийната среда

"Първо, медиите могат да позволят на гражданите да направят информиран избор, ако политиците са наясно със себе си какво искат да предложат на гражданите – самите политици са в дълг към медиите и към обществеността. Тогава отговорността на медиите става много голяма. Не вярвам, че те ще проявят голям професионализъм – такива дефицити е имало и по време на другите предизборни кампании. Все пак се уповавам на това, че има много медии, много канали за комуникация и хората, които активно търсят да се информират, ще направят информиран избор. Притеснявам се обаче, че нараства делът на фалшивите сайтове и акаунти в социалните мрежи, които вече усилено правят проправителствена пропаганда, охулвайки основните критици на сегашния режим. И това може да бъде много сериозен проблем, защото медийната регулация на социалните мрежи е слаба – у нас и на европейско ниво."

Кои са медиите, ползващи се с най-голямо доверие? Доколко медиите позволяват на гражданите да направят информиран избор? Спазват ли се журналистическите стандарти? Как хората оценяват качеството на журналистиката у нас? Създадено е впечатление, че най-високи рейтинги имат медиите, разпространяващи "жълта информация", независимо вярна ли е тя или не? Цензура ли е блокирането на Доналд Тръмп от социалните мрежи? Не се ли създава прецедент? Налага ли се въвеждането на регулации?

Цялото интервю на Кирил Чобанов с Иво Инджов можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Етиката като инструмент за посрещане на бъдещето

Етически комисии, етически стандарти, етически кодекси биват формирани във все повече тясноспециализирани полета – медицина виртуални пространства, експерименти и прочее – като опит за превръщане на етиката в инструмент за взимане на решения.   Неизбежен ли е прогресът и дали онова, в което виждаме положителна промяна днес, няма да се окаже в..

публикувано на 01.10.24 в 12:10

Кристина Божилова: Нидерландия остава водеща дестинация за българските студенти

Изложението "Световно образование" предоставя чудесна възможност за задълбочаване на познанията относно тенденциите в образователната сфера, както и за отговор на редица въпроси – запазва ли се интересът към образование в чужбина, дали България се утвърждава като привлекателна дестинация за обучение, продължава ли Нидерландия да бъде лидер и..

публикувано на 01.10.24 в 11:26
Юлияна Антонова-Мурата

Юлияна Антонова-Мурата представя "Хай, хай, Япония": Уроци за радостта в ежедневието

Юлияна Антонова-Мурата разказа с топлина и лични примери за своята втора родина – Япония, като сподели, че не е търсила сензации в историите си, нито е сравнявала Япония с България . Тя подчерта, че историите в книгата "Хай, хай, Япония" са простички и човешки, без да се стреми към сензационност или драматизъм. За нея е важно да предаде усещането..

обновено на 01.10.24 в 11:18

Българският застрахователен пазар през 2024 година

Днес се връчват наградите "Застраховател на годината" – празник за всички служители в застрахователния сектор. Гост в "Нашият ден" е Мария Велева , изпълнителен директор на дружеството, което миналата година получи награда за цялостен принос в застрахователното посредничество. Велева запознава слушателите със състоянието на..

публикувано на 01.10.24 в 10:11

Днес се връчват наградите "Застраховател на годината"

Днес  за 16-та поредна година се връчват наградите "Застраховател на годината" . Награда ще бъде присъдена за пенсионноосигурително дружество на годината и за застрахователен брокер на годината, като отличени ще бъдат най-добрите компании в сектора. Организатори на събитието са Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на..

публикувано на 01.10.24 в 09:16