Признателният еврейски народ учредява почетното звание "Праведник на народите" или "Праведник на света", което се присъжда на хора от нееврейски произход, които с риск за живота си са спасявали евреи по време на Холокоста от нацистко изтребление. 20 са българите, които носят това отличие. Тази чест може да бъде присъдена и на 21-ия българин, предложен за званието от семейството, на което е помогнал. За този случай разказа Михайлина Павлова в ефира на "Нашият ден".
Както тя споделя, срещата ѝ със Сами Биджерано беше една от онези случайни и незабравими срещи, които журналистите запомнят за цял живот. Сами е софиянец, роден в края на 1942 г. Законът за защита на нацията го заварва, когато е съвсем малък. Той не помни първите си месеци в София, нито изселването си в Стара Загора, нито събирането на цялата му голяма фамилия във Враца.
Историята на Сами започва по време на преследванията на евреите в България. Той споделя, че всичко започва, когато евреите трябва да бъдат изселени от София. През този период чичото му, Михаел Калдерон, притежавал магазин в София на име "Самсон", който бил най-големият магазин за кристали, сервизи и стъклария. Търговци дори купували от него стоки. Чичото на Сами имал приятел на име Илия Гуторанов, който живеел във Враца и също имал подобен магазин. Гуторанов редовно купувал стоки от "Самсон".
Когато започват да изселват евреите, Илия Гуторанов се свързва с чичото на Сами и го информира, че евреите ще бъдат изпратени далеч от България, вероятно в Полша, и има опасност да не се върнат.
Сами Биджерано активно работи по въпроса Илия Гуторанов да бъде обявен за Праведник на народите, продължавайки усилията за увековечаване на паметта и признание за хора, които са рискували живота си, за да спасят невинни през тези страшни времена.
Слушайте!
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg