Тази година се навършват 130 години от създаването на организираното туристическо движение в България. По повод на този юбилей, срещаме се с председателя на Българския туристически съюз (БТС), Венцислав Венев, за да разберем как съюзът се подготвя за празничните събития и какви предизвикателства стоят пред наследниците на Алеко Константинов.
130 години туризъм в България: Поглед към началото
Първото организирано туристическо изкачване в България е на Черни връх на 25 август 1895 година, организирано от Алеко Константинов и група интелектуалци. Тогава около 300 души се отправят към върха, за да се насладят на планината и да усетят свободата извън патриархалното общество на България от края на 19-и век. Целта на това изкачване е не само да се насърчи туризмът, но и да се привлече вниманието към нуждата от модернизация на обществото.
Как се подготвя БТС за празника?
Венцислав Венев споделя, че Българският туристически съюз има подготвена специална програма за отбелязването на 130-годишнината, като се организират редица събития под патронажа на съюза през годината. Това включва както възпоменания на исторически моменти, така и съвременни инициативи, които ще подчертаят значението на българския туристически бранш.
"Пред 130 години около 300 човека се качиха на Черни връх, за да изживеят една мечта на Алеко Константинов – да излезем от патриархалното общество и да се впишем в модерния свят. Това е идеята, която все още ни води", казва Венев.
Предизвикателства пред съюза и туризма в България
Едно от големите предизвикателства, с които се сблъсква БТС, е поддръжката на хижите в страната. Венев изтъква, че съществува мнение, че хижите трябва да бъдат частни, но посочва, че частните, ведомствените и общинските хижи обикновено се намират на по-достъпни места и са атрактивни от търговска гледна точка. Въпреки това, много от хижите на съюза се намират в отдалечени райони и извън основните туристически маршрути. Те са по-трудни за поддържане, но играят важна роля, като осигуряват подслон на туристи и бедстващи хора.
"Ролята на съюза е да поддържа тези места за настаняване, защото те са не само места за отдих, но и за сигурност," добавя Венев.
Стратегия за развитие на планинския туризъм
Миналата година БТС прие 12-годишна стратегия с цел да направи България най-привлекателната дестинация в Европа за планински туризъм. "Имаме план и амбиция да постигнем това. Първите 5 години ще бъдат посветени на увеличаване на членската маса на съюза, която в момента е около 20 000 души. Освен това, дигитализацията на дейността е ключова стъпка към осъвременяването на туризма в България," споделя председателят на БТС.
Слушайте!
Чл.-кор. проф. Атанас Семов гостува в "Нашият ден", за да представи новоизлязлата си книга "Конституцията и Европейският съюз", както и да коментира разделението в обществото ни на теми като въвеждането на европейската единна валута и идеята за обучение по религия и добродетели в българското училище. Проф. Семов заявява: "ЕС е първата в..
За българо-ирландските бизнес отношения, ирландското икономическо чудо, довело до милиарди чуждестранни инвестиции, за сходствата в историческата съдба и манталитета на българския и ирландския народ, за културния обмен между двете държави – разговор в "Нашият ден" с Н. Пр. Катрин Банън, посланик на Ирландия в София . Преводът в ефир е на Емилия..
За "софийската тежка транспортна стачка", туристите и пенсионерите. На прага на лято 2025 Гърция въвежда нови правила за кемпери и каравани. Какви са правилата, забраните, глобите и как се смеят чайките? Хърватия – "страната на лазурното море, красивите острови и абсурдните правила за туристи". Транспортни ненормални правила – кой как може да шофира в..
Директорката на 98-о начално училище "Св. Св. Кирил и Методий" в София – Милена Милева-Дрончева, с радост гостува в ефира на "Семейно радио", за да представи голямото и щастливо семейство на единственото общинско начално училище в София. Основано през далечната 1885 година, школото преминава изпитанията на вековете, за да привлича днес деца..
Опазването на околната ни природа винаги е било сред интересите на водещите на "И рибар съм, и ловец съм" и то не само защото ловците и риболовците са призвани, а и задължени, да работят в тази посока. Както повечето от тях, Росен Мирчев и Асен Масларски го правят с душа и сърце. Те с удоволствие гостуваха на Спасителния център за диви животни..
На 13 май Централната минерална баня в София навърши 112 години. Сградата, която е построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов,..
Емоционалната интелигентност (EQ) се открива в способността да разпознаваш, разбираш и управляваш собствените си емоции, като това включва и..
Най-дълго поставяният американски мюзикъл в историята пристига да дебютира пред родните меломани като част от своето европейско турне, за да оживее в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg