Лозарството не е само поминък. Лозарството е стратегически поминък. То е устойчив, дълготраен, със значение на проект в бъдещето. Всяка страна, която е искала да развива модерно земеделие, е обръщала особено внимание на лозарството, защото то може да даде един добър образ на страната във всички случаи – виното винаги може да покаже най-доброто от себе си, лозарският пейзаж може да стане притегателен център на изключително нови инициативи.
За историята на винопроизводството в България разказва в "Нашият ден" Ивана Мурджева.
Винопътешествие
"Колкото и да е малка територията, заета с лозарски площи, в сравнение със заети с лозя територии на големите страни винопроизводители, у нас можем да се похвалим голямо многообразие от природни, климатични, почвени дадености и чисто географско положение.
Изследването на лозарската територия на страната може да бъде датирано около 30-те години на ХХ век, когато започват проучвания за правилно райониране, така че България да бъде конкурентно позиционирана на световния винен пазар. Задълбочените изследвания са свързани с това правилно да се разпределят сортовете върху територията, така че да покажат най-доброто от себе си. Този тип на райониране може би не е най-модерен от днешна гледна точка, но е метод с особена грижа към това лозарството и винопроизводството да дават облика на държавата и виното да бъде продукт, който характеризира България като една добре развиваща се модерна земеделска страна.
Лозаро-винарски региони
"Районите у нас са много разнообразни. Най-прецизното райониране е разделяло територията на България на 5 големи района. Най-популярните са Тракийска низина и Дунавска равнина. Няма как да не споменем долината на Струма – изненадва всеки път. Черноморският регион – там е мястото, където можете да откриете редица бели сортове, за които вече сме позабравили. Като част от Тракийска равнина се води районът на Сакар и Странджа, но в последните години все повече се обособява като самостоятелен. В последните години ни изненада с изключително бурно развитие – омагьосващи червени вина."
Виното и човекът
"Грижата за лозовите насаждения ни кара да се чувстваме като овладели тайната на природата. Човешкото присъствие е най-важното за виното. От това как човекът се грижи за лозата, как се грижи за опазването на района и съхраняването му, дава отражение и върху виното. Една немарливост на лозето няма как да бъде прикрита с голямо старание в избата.
От 1 февруари започват първите резитби, всяко действие сега е действие с бъдеще. Човекът вижда своята преходност и своята отговорност към това, че ние сме тук не за да разрушим, а за да създадем нещо и виното е резултат от това."
Чуйте повече в звуковия файл.
Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..
Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса – най-големия черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg