"Царят на татарите" на писателя Маргарит Абаджиев е художествен роман, базиран върху документален материал. Заглавието идва от прозвището, с което сръбската преса нарича премиера на България в периода 1887-1894 година – Стефан Стамболов.
През есента на 1924 г. Дамян Харитонов – българин от Битоля, ветеран от Първата световна война и групов началник в „Обществена безопасност“ – е изпратен на специализация в Берлин за борба с контрабандата и тероризма. Заедно с колегата си Андрей Хранов детективът е въвлечен там в разгадаването на афери, чието начало го връща към събития от преди 30 години, когато на власт е Стефан Стамболов. Клането на министър-председателя, дело на македонски харамии, неочаквано осветлява Харитонов относно интереси и сили, които още тогава настървяват Българо-българската война. Нейният все по-фатален заложник се оказва познатата му от детинство ВМРО...
“Царят на татарите“ е всъщност прозвище, поставено на Стамболов от белградската преса по онова време. То седи много добре като заглавие. Иначе книгата разглежда събитие, непосредствено от 1924-1925 година. За мен периодът между двете световни войни е изключително интересен“, казва авторът и уточнява:
“Тогава в България избликва една страхотна енергия, която създава една съвсем нова творческа и обществена интелигенция, която е безспорно на европейско ниво.“
Книгата представя болезнен период от българската история. В романа се разглеждат последиците от гибелта на Стамболов през погледа на един млад македонец – главен герой в повествованието – Дамян Харитонов, който е родом от Битоля.
Маргарит Абаджиев е роден на 13 май 1965 г. в Сливен. Учи в III основно училище „Д-р Иван Селимински“ в Сливен, Техникума по печатарство и фотография „Юлиус Фучик“ в София и в Софийския университет „Свети Климент Охридски“, където завършва „Психология“ през 1991 г.
През 1993 г. авторът написва своя първи роман „Фениксът“, публикуван едва през 1998 г., заедно с повестта „Любовта на художника“. На следващата година излиза и сборник с разкази, озаглавен „Гостите“. Едноименният разказ е посветен на видния български преводач и критик Кръстан Дянков, представил младия писател на българската публика.
Пак през 1993 година по поръчка на БНТ е произведен и документалният филм „Самота“, чийто сценарист е Маргарит Абаджиев.
В края на 2006 г. издателство „Сиела“ публикува и сборник разкази, озаглавен „Ура“ за героите“.
През 2009 г. Маргарит Абаджиев издава романа „Шакона пасион“, посветен на живота на българския цигулар и композитор Васко Абаджиев.Повече за новия роман на Маргарит Абаджиев можете да чуете от звуковия файл.
Семестриалната изложба на ателие "Керамика" на Нов български университет се нарича Fun & Games и беше открита в галерия "Сердика" с галеристка Клара Арнаудова. Заглавието е препратка към работния, обучителния и творческия процес на студентите. В света на дуализма, от който сме част, позитивното и негативното вървят ръка за ръка, четем в анонса за..
Ася и Радослав Рачеви разказват за изкуството на дублажа и какви са неговите специфики, как се изгражда образ само с глас зад кадър и какво трябва да притежава един актьор, за да практикува този занаят. Гласовете им са сред най-емблематичните в бранша. Те са куклени актьори, завършват НАТФИЗ в класа на проф. Димитър Стоянов и са сред..
Новата поетична книга "Очаквани места" на Мирослав Христов разказва неочаквани истории със запомнящи се герои и действия. Илко Димитров споделя: "Новото и, трябва да се каже, специалното в тази книга, е акцентът върху фабулата. Поетичните текстове вече са не описание или изразяване на чувства, а създаване на истории, които се развиват във времето..
Новият брой на сп. "Страница" може да се нарече музикален. Не само цял един раздел "Литературен университет" е посветен на музиката и литературата, но и интервюто на Клео Протохристова с писателя и преводача Иван Станков е "за музиката в думите, за думите като музика и за "Отсамния край на невъзможното". В броя са публикувани "Фонограми" от Цочо..
Две изложби изследват разрухата и паметта, и превръщането им във възможност за ново начало. Проектите на Яна Абрашева и Слава Савова насочват вниманието към някогашни "обещаващи" родни индустрии и състоянието им в момента. В "Оберлихт" в галерия "Поста" Яна Абрашева възкресява спомена за завод "Родопа" чрез витраж от изпочупените стъкла на..
С два концерта на 14 и 17 февруари в зала " Катя Попова " в Плевен и в зала " България " в София, Плевенската филхармония ще представи..
В Софийската градска художествена галерия предстои закриване на изложбата "Европа в България. Отражения на европейски художествени направления в..
Българският фармацевтичен съюз отбеляза 18 години от създаването си, като отново заяви пред журналисти и управляващи своята твърда позиция срещу..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg