Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За щедрото, животворящо и храбро мъжко

Снимка: Pixabay

Кога, ако не на Петльовден ще се пресрамим да поговорим за радостта и гордостта на „мъжката“ майка, за мъжкия баща няма нужда и да споменаваме. Колкото и да сме съвременно мислещи и действащи граждани и гражданки, ние продължаваме да използваме същите думи, изрази, че дори и пословици, в които е запечатано изначалното възхищение, граничещо със страхопочитание, от мъжката сила, храброст, твърдост и решителност. Дори и да са плод на идеала за поведение, качества и роли на мъжа в традиционното патриархално общество, пословиците и поговорките дават представа за високата ценност на мъжкото начало. Макар и силно объркани от крайния феминизъм и криворазбраната политическа коректност, съвременниците ни продължават да се възхищават на своите супергерои така, както прадядовците им са се мерели с чутовния юнак Крали Марко. За „изконно“ присъщите мъжки добродетели и идеали разговаряме с проф. Мария Китанова от Института за български език и с Мариянка Борисова, гл.ас. в Института за етнология и фолклористика на БАН.

По следите на думите: за произхода и първоначалните значения на думите, с които в индоевропейските езици се назовава човешкото същество от мъжки пол – с доц. Христина Дейкова.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Иван Лютаков

Ние сме това, с което се храним…

Има подобна максима сред лекарите, която е силно подкрепена от гастроентеролозите. Именно специалистът в тази област д-р Иван Лютаков представи в поредния брой "За здравето" идеите на своята гилдия за здравето и болестите на стомашно-чревния тракт. Лекарят от болница "Царица Йоанна – ИСУЛ" акцентира върху диагностиката и симптомите на най-често..

публикувано на 12.11.24 в 17:20

Вокалният педагог Моника Методиева за уроците и отговорността в професията и живота

Моника Методиева и музикалното изкуство са неразривно свързани. Музиката се появява още в годините на начално и средно образование в Специално училище за ученици с нарушено зрение "Луи Брайл". Отвежда я до Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров", нейн спътник е и в ролите ѝ като актриса в Театър-лаборатория "Алма Алтер", за да..

публикувано на 12.11.24 в 16:02
проф. Диана Гергова

Проф. Диана Гергова: Археологическите паметници в България са оставени без надзор

"Има достатъчни факти, които включват писмени извори, и то гръцки, според които (а  и според преданието) азбуката е пригодена за нуждите на езика – гръцкия или изобщо балканския – е донесена от Орфей, илири , които са я приспособили към нуждите на нашите езици. Те са свързани с нуждите на една древна прослойка –  пеласгите , които всъщност са..

публикувано на 11.11.24 в 18:10

Еврика! Успешни българи: ст. лейтенант Мирослав Димитров

С него ви срещнахме още когато беше курсант от Националния военен университет "Васил Левски", факултет "Артилерия, ПВО и КИС" – Шумен. Повод беше току-що получената стипендия на името на акад. Ангел Балевски, която фондация "Еврика" дава за постижения в инженерни науки в областта на машиностроителните технологии. От тогава минаха цели 4 години...

публикувано на 11.11.24 в 16:53

Алис Димишева за нейната първа Италия

Онези, които редовно слушат "Покана за пътуване", знаят, че в предаването има запазена територия за Алис Димишева. Щом посети за първи път някоя държава, я каня да сподели неподправените си впечатления. Неотдавна студентката по българска филология в Софийски университет се завърна от Римини, Флоренция и Венеция и тутакси я помолих да сподели за своята..

публикувано на 11.11.24 в 08:30