По повод 50-годишния юбилей на програма "Христо Ботев" предаването "Нашият ден" се среща с лица и гласове от БНР.
В навечерието на една годишнина и с равносметка за радиожурналистиката с днешна дата – Главен герой е Красимир Мартинов – журналист и главен редактор на Радио България.
Радиото
"Да, с Радиото е свързана по-голяма част от моя живот – близо 23 години изминаха, откакто прекрачих прага на Старата къща. Трябва да си призная, че го направих малко неуверено и с доста страх. Първо, защото смятах, че БНР е за много по-достойни хора от мен, нямах голямо самочувствие, но смятам, че успях да преодолея този недостатък сравнително бързо. За това ми помогнаха водещите колеги от Националното радио – от Радио България."
Радио България
"На 16 февруари се навършват 85 години Радио България. Самото название "Радио България" предаванията за чужбина на Националното радио получават в началото на 90-те години на ХХ век. Пред това са носели различни имена. Още от времето на Сирак Скитник хората са разбрали потребността от това да има продукция на чужди езици, да има програма, която да разказва на чужденеца за България по света, включително и до Антарктида е достигала на къси вълни програмата. Сега нещата са много по-различни – има нови технологии и се развиваме в тази посока. Неслучайно имаме номинации за наградите "Сирак Скитник" във всички категории тази година."
Отговорността
"Да играеш главна роля винаги е трудно. Колебанието винаги те следва – правилно ли постъпих, можех ли да взема по-добро решение... За жалост в един момент усещаш, че това е една неблагодарна роля. От мен, разбира се, не зависи целият свят. Аз съм само една брънка от една голяма тежка машина на вземане на решения, чиято благородна цел е да направи работата, преживяванията на други хора с една идея по-хубави, по-лесни, по-успешни. Често в стремежа да се постигне това този главен герой, независимо кой е той, се сблъсква с неразбиране, с нихилизъм, със завист... и с други човешки слабости. Малко хора си дават сметка, че човекът на предна линия има нужда да чуе добра дума, да свери часовника си, да усети, че върви в правилната посока и че има полза от него. И то нелицемерно.
Стремя се да следвам истината и желанието за едно положително развитие на нещата – и в работата си, и като главен редактор на Радио България. Отговорността, която се изискваше да поема, за това, че трябваше да подхвана съвсем нова за мен дейност, не просто да генерирам идеи, а да ги реализирам и да намирам административна форма да го правя.
Пандемията забави някои от нашите намерения, но в същото време ни научи и на много полезни неща – например как от разстояние да създаваме сплотен екип."
Радиожурналистиката
"От Радка Иванова и Анелия Цонкова от Радио България научих как да подготвям и да поднасям балансирана и точна информация от България за света. Юлия Гигова и Весела Маева в Радио София – от тях основно съм се учил в оперативната журналистика. Човек се учи, докато е жив. Радвам се, че все още имаме от кого да учим в БНР. Наистина, има безмилостно обезличаване на медиите, на ценностите в държавата като цяло. А пък Националното радио продължава да държи ниво. Продължава да има луди глави, отдадени на това, което правят.
Все по-често ставаме свидетели на девалвацията на качествата – на професионализма, на уменията... Надявам се, че в Радиото ще устоим – виждат се и положителни примери на млади хора, които са необременени от миналото и искат да се учат и дават от себе си по техен, по-модерен начин, но дано успеем да ги откриваме и да им даваме път, за да не се обезсърчават."
Чуйте повече в звуковия файл.
Красимир Мартинов е роден на 4 септември 1974 година в София. Завършва българска филология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, с втора специалност „Сърбохърватски език“. Магистър е и по културен туризъм в специалността „Туризъм“ на същия университет. Като студент започва да сътрудничи на БНР, а през 2000 година, след конкурс, е назначен в Програма „Радио България“. През 2007 година става част от Радио София, където в продължение на 12 години работи като репортер, водещ на предавания, ръководител на екип и отговорен редактор. С екипа на Радио София е носител на награди от престижни медийни форуми, ангажиран е и като водещ на концерти и други събития, организирани от БНР. От 1 септември 2019 г. е главен редактор на Главна редакция „Радио България“.
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..
За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..
Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..
Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..
Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..
В епизод 597 "Трамвай по желание" среща своята публика с талантливия млад писател и автор на бестселъри Васил Попов. Васко става широко популярен с..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg