Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как правилно да разчитаме символите

Сборник за съвременната клайнианска психоанализа представя идеите на световнопризнати експерти и аналитици

Д-р Светлозар Василев
Снимка: личен архив

Сборникът „Съвременна клайнианска психоанализа“ е първото систематично представяне на клайнианската психоанализа пред българските читатели. Изданието включва съвременните възгледи за несъзнаваното, вътрешните обекти, едиповия комплекс, проективната идентификация, преноса и контрапреноса. Авторите са световнопризнати британски експерти и аналитици от Европа и България, които интегрират клайнианските идеи в клиничната практика и културата на своите страни.

„Този ценен сборник отразява интензивното сътрудничество между клайниански и български аналитици, което се задълбочи изключително много през последните десетилетия. Статията в сборника на д-р Светлозар Василев е илюстрация на конструктивния и творчески начин, по който българските аналитици интегрират клайнианските идеи в своето мислене и начин на работа“, пише по повод излизането на книгата д-р Майкъл Фелдман, ръководител на „Мелани Клайн Тръст“, Лондон

Целта на сборника е да илюстрира някои от ключовите развития в теорията и техниката на Мелани Клайн, чиито открития се основават на данни, натрупани чрез психоанализа на деца и имат огромен ефект върху развитието на науката в цял свят.

„Културата и цивилизацията стъпват върху символите. Цивилизация и цивилизовано живеене не е възможно без общи споделени символи. Според Мелани Клайн може да ги разчитаме правилно и погрешно. Те могат да бъдат формирани и възприемани по неправилен начин. Например фалшивите символи, които се използват в комунистическата и т.нар. империалистическата пропагандата през 20-ти век, а сега това са фалшивите новини. Мелани Клайн показва, че способността ни да формираме и да ползваме символи не ни е дадена свише, така както е мислено преди. Всъщност това е резултат от индивидуалното развитие на детето и трябва чрез взаимоотношенията с родителите, тук ролята на родителите е изключително важна, да се развият мозъка и когнитивните способности на детето да мисли по сполучлив начин, за да може то да формира истински символи. Това е много важно.“ – казва съставителят на сборника д-р Светлозар Василев.

Според психоаналитика в днешно време, когато всеки се представя и мисли за експерт, става много сложно да разбираме на кого да вярваме и на какво да вярваме, това също е нещо, което е способност на ума, която идва като способност в резултат на емоционалната зрялост и тази способност се развива от първата година на развитието на всяко дете. Всъщност клайнианците и новите невронауки – пионерите в областта на психоанализата доказват това.

Д-р Светлозар Василев е психоаналитик и преподавател в Нов български университет. Първоначалното му образование е медицина, след което работи като психиатър към МУ-София и специализира психоанализа в Холандия и Великобритания. Докторската му дисертация изследва връзките между неблагополучията в детството и възникването на психични разстройства в зряла възраст. Автор е на монографията „Огледало на въображението. Психоанализа на филмовото преживяване“, както и на публикации в областта на епидемиологията, общественото здраве, психоанализата и изкуството. Той е съосновател и настоящ председател на Българското психоаналитично общество, както и ръководител на Комитета за Нови Групи в Източна Европа към Международната психоаналитична асоциация.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Паулина Мичева

"Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо и изкуството да се разказват вечни истории

За романа "Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо  в "Нашият ден" разговаряме с Паулина Мичева , представител на едно от водещите български издателства. С ерудицията на класик и с ярка белетристична дарба Вайехо преосмисля сюжета на античната поема, преплита история и митология, придавайки приключенски характер и съвременно звучене на своя..

публикувано на 20.02.25 в 10:15
Творба на К. Калъчева

"Полилеят на подпалвача" – обща изложба живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев

В столичната галерия "Ракурси" под мотото "Полилеят на подпалвача" се откри съвместна експозиция живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев. Авторите "разпалват искрата на гения или просто наливат твърде много масло в огъня – вероятно само времето ще може да потвърди със сигурност", казва кураторът на изложбата Теодосий Георгиев . Чуваме и как..

публикувано на 20.02.25 в 09:15

Изложба "Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието"

"Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието".  Под това заглавие от 26 февруари до 8 март в галерия Doza се открива изложба, чиито инициатори са Мария Станишева и Руксандра Губернат (Румъния). В реализацията са включени още кураторите Сузана Дан и Милена Едвиг (България). Като част от проекта в края на 2024 година, с подкрепата на..

публикувано на 20.02.25 в 09:10

В Радомир историкът Симеон Мильов представя най-новата си книга

В Радомир историкът и неумолим изследовател Симеон Мильов, автор на сборника "Скришен фолклор", представя най-новата си книга "Думи за огрев". Изданието съдържа 25 котловинни (не)приказни етюди и песни без ноти от Среднозападна България. Представянето ще се състои в НЧ "Напредък 1895" от 17 ч. – чуйте повече в звуковия файл:..

публикувано на 20.02.25 в 09:03

Премиера на документалния филм за Милен Цветков

Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща живота и професионалния път на един от най-непримиримите български журналисти. Във филма са включени интервюта с колеги, приятели и близки на Милен Цветков, както и архивни кадри от негови предавания..

публикувано на 20.02.25 в 08:59