Сборникът „Съвременна клайнианска психоанализа“ е първото систематично представяне на клайнианската психоанализа пред българските читатели. Изданието включва съвременните възгледи за несъзнаваното, вътрешните обекти, едиповия комплекс, проективната идентификация, преноса и контрапреноса. Авторите са световнопризнати британски експерти и аналитици от Европа и България, които интегрират клайнианските идеи в клиничната практика и културата на своите страни.
„Този ценен сборник отразява интензивното сътрудничество между клайниански и български аналитици, което се задълбочи изключително много през последните десетилетия. Статията в сборника на д-р Светлозар Василев е илюстрация на конструктивния и творчески начин, по който българските аналитици интегрират клайнианските идеи в своето мислене и начин на работа“, пише по повод излизането на книгата д-р Майкъл Фелдман, ръководител на „Мелани Клайн Тръст“, Лондон
Целта на сборника е да илюстрира някои от ключовите развития в теорията и техниката на Мелани Клайн, чиито открития се основават на данни, натрупани чрез психоанализа на деца и имат огромен ефект върху развитието на науката в цял свят.
„Културата и цивилизацията стъпват върху символите. Цивилизация и цивилизовано живеене не е възможно без общи споделени символи. Според Мелани Клайн може да ги разчитаме правилно и погрешно. Те могат да бъдат формирани и възприемани по неправилен начин. Например фалшивите символи, които се използват в комунистическата и т.нар. империалистическата пропагандата през 20-ти век, а сега това са фалшивите новини. Мелани Клайн показва, че способността ни да формираме и да ползваме символи не ни е дадена свише, така както е мислено преди. Всъщност това е резултат от индивидуалното развитие на детето и трябва чрез взаимоотношенията с родителите, тук ролята на родителите е изключително важна, да се развият мозъка и когнитивните способности на детето да мисли по сполучлив начин, за да може то да формира истински символи. Това е много важно.“ – казва съставителят на сборника д-р Светлозар Василев.
Според психоаналитика в днешно време, когато всеки се представя и мисли за експерт, става много сложно да разбираме на кого да вярваме и на какво да вярваме, това също е нещо, което е способност на ума, която идва като способност в резултат на емоционалната зрялост и тази способност се развива от първата година на развитието на всяко дете. Всъщност клайнианците и новите невронауки – пионерите в областта на психоанализата доказват това.
Д-р Светлозар Василев е психоаналитик и преподавател в Нов български университет. Първоначалното му образование е медицина, след което работи като психиатър към МУ-София и специализира психоанализа в Холандия и Великобритания. Докторската му дисертация изследва връзките между неблагополучията в детството и възникването на психични разстройства в зряла възраст. Автор е на монографията „Огледало на въображението. Психоанализа на филмовото преживяване“, както и на публикации в областта на епидемиологията, общественото здраве, психоанализата и изкуството. Той е съосновател и настоящ председател на Българското психоаналитично общество, както и ръководител на Комитета за Нови Групи в Източна Европа към Международната психоаналитична асоциация.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg