Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антисемитизмът – необходимост от дефиниция

Ректорите на девет водещи университета у нас приеха в МВнР работното определение за антисемитизъм
Снимка: mfa.bg

Наскоро в МВнР се състоя церемония за приемане на дефиницията за антисемитизма, изработена от Международния алианс за възпоменание на Холокоста (IHRA). Ректорите на девет български университета присъстваха на церемонията, с което де факто потвърдиха ангажимента на висшите учебни заведения в обучението на студентите да се придържат към тази дефиниция.

Защо това се налага, защо беше важно тази дефиниция да бъде приета от най-добрите български университети и защо не бива да спираме да говорим за Холокоста – отговор на тези въпроси потърсихме от зам. министъра на външните работи и национален координатор за борбата с антисемитизма Георг Георгиев. Той припомни, че българското правителство още през 2017 година прие работната дефиниция и така България се нареди сред първите 5 в ЕС, които приеха това работно определение и назначи свой координатор за борба с антисемитизма. „От тогава с нашите партньори от ОЕБ Шалом, Световния еврейски конгрес, Американския еврейски комитет и партньори от чуждестранни институции работим определението да бъде популяризирано, чрез него ясно да се дефинира какво е антисемитизъм и срещу какво влияние ние се борим“.
Чуйте целия разговор в звуковия файл.


В разговора на тема Антисемитизмът – необходимост от дефиниция включихме и преподавателката в СУ „Св. Климент Охридски“ доц. д-р Албена Танева – една от първите български представители в IHRA – Международния алианс за възпоменание на Холокоста. В началото с няколко думи тя припомни създаването на Алианса, а след това акцентира върху необходимостта да се създаде общоприета дефиниция за Холокоста и защо е важно да се пази паметта за него „Холокостът е трагедия за европейската цивилизация“ каза тя. „Паметта не е просто да сме информирани, а всяко ново поколение отново и отново да намери подходящия път, за да може не само да е информирано, но и да го разбира. Всъщност приемайки дефиницията за антисемитизма, ние приемаме стандарти.
Не просто да работим с усещания, а да разбираме какво означава това, за което говорим и да заявим, че това за нас е важно. Да покажем как се интересуваме от миналото като граждани, да разбираме знаците в нашата социална среда“ – продължи доц. Танева
Чуйте разговора в звуковия файл.



Темата за антисемитизма и отговор на въпроса защо не бива да спираме да говорим за Холокоста се крие и в една пътуваща във времето изложба. Нарича се
„Силата на гражданското общество“ и първата ѝ експозиция е била през 2008 г. От тогава до сега е била показвана в 80 държави. В какво е силата на самата изложба и къде е днес тя , каква е ролята ѝ в представянето на България пред света – така продължи разговора с доц. д-р Албена Танева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Обновената сграда на минералната баня в Банкя

Термалното наследство на България в един клик – първа карта на минералните бани

В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..

обновено на 17.02.25 в 11:33

Апостола на свободата в ефира на "Terra Култура"

В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..

публикувано на 17.02.25 в 11:32

Творческа работилница в Стара Загора: Подкрепа и социализация за специални деца

В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..

публикувано на 17.02.25 в 09:44
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Липсата на правила води до това да има само едно правило

Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..

публикувано на 17.02.25 в 09:15
доц. Жана Попова

Един информационен жанр беше превърнат в апологетика на депутат

Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..

публикувано на 17.02.25 в 09:00