В началото на февруари новинарски сайт разпространи фалшиви новини в публикация, в която се казва, че 44-годишна учителка от Разград е починала в местна болница 16 минути след като е била имунизирана срещу коронавирус. И през април 2020 г. хакери изпратиха фалшиви новини от името на Министерството на здравеопазването.
Фалшивите новини и дезинформацията в областта на здравеопазването коментира в "Нашият ден" на Петър Галев, оперативен директор на професионалната дигитална платформа за комуникация в медицината и здравеопазването CredoWeb.
Необходима ли е определена регулация
"Определено се засилиха случаите, при които се разпространява фалшива, неверна, недостоверна или най-опасната – полувярна информация,. По-голямата тема е парадоксът между огромния достъп до информация в днешно време и това, че хората, знаейки за този лесен достъп, практически не ползват достоверната информация. Някак си по-лесно се консумира смляната жълта, жълто-кафява информация, която ни залива. Това, че сега не се налага да ходим до библиотеката, не ни направи по-умни. И затова място си намират всякакви фалшиви новини."
Имат вина и институциите
"На мястото на липсваща научна и институционална информация винаги се появява ерзац информацията. Естествено е всички да търсим обяснения на това, което се случва със света."
Фалшивите новини в здравеопазването – доста по-сериозен проблем
"Вече така се развиха медицината и науката като цяло, че се изисква едно минимално базово ниво от познания, за да можеш сам да се ориентираш в говореното. Например понятието "ваксини" – RNK ваксини, векторни ваксини – са неразбираеми за огромна част от хората. И когато в интернет намериш някакво лесно обяснение, може би то ти се струва достоверно. Изключително голяма е вредата от разпространяваните, бих казал, щуротии по широките сайтове основно. Все пак в електронните медии водещият застава с името и лицето си и някак си не е прието да говори абсолютно неверни истории. Докато в едни анонимни пространства в интернет това е широко разпространено. Всеки трябва да положи лични усилия да се запознае от достоверни източници и да има една минимум информация за биологичните процеси, които се коментират в момента, за да може сам да отсява."
Петър Галев напомни, че в медицината информацията се събира и натрупва с десетилетия, за да е основана тя на доказателства и на огромни масиви от наблюдения. Той подчерта, че най-сериозните учени трудно могат да направят заключения на базата само на 1 година от пандемичната криза.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg