Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

И още веднъж за насилието в училище и в интернет

Сара Енгел и 21 начина да умреш

Снимка: изд. Емас

Всяка последна сряда от февруари се отбелязва Световният ден против тормоза и насилието в училище, известен като „Ден на розовата фланелка“. За първи път „Денят на розовата фланелка“ е проведен в Канада през 2007 година като протест, организиран от двама ученици.

Насилието в училище, насилието в интернет, насилието сред подрастващите... "21 начина да умреш" е книга за живота на тийнейджърите, написана от датската писателка Сара Енгел. Разбира се, в тези 21 начина да умреш не са включени токов удар на тротоара или топящи се снежни висулки...

"21 начина – толкова открих. 21 начина да се самоубия". До това решение стига 15-годишната Стела – героинята на Сара Енгел – след масиран тормоз в училище и във Фейсбук. Датската писателка споделя, че една вечер гледала репортаж за момиче, което се е самоубило в резултат на кибертормоз, и тази история обсебила съзнанието ѝ. Решила да научи повече за случая и открила, че той въобще не е изолиран – подобни новини имало от най-различни точки по света. Сара се убедила, че трябва да се говори за това, а литературата е най-доброто средство за начало на този разговор.

Това е книга за човешката жестокост. За човешката ранимост. За безчовечната ярост на бездарния към талантливия. За натиска на групата. За отхвърлянето. За конформизма. За необходимостта да отстояваме себе си и да проявяваме характер. И да не си затваряме очите пред психическия и физическия тормоз. И за силата на човешкия дух. За смисъла да се борим докрай. "Смисъл има – не да се бориш с глупостта, а да живееш! – казва Сара Енгел и го доказва в романа си, базиран на истински случаи. – Смисълът е самият живот, в който стената във Фейсбук не е всичко. Стига само да погледнеш настрани." 

Сп. "Фолкенскулен", органът на датските учители, обявява книгата за "Младежки роман на десетилетието", а младежите на Дания го определят в онлайн гласуване за "Роман на годината".

Ева Кънева, преводач от норвежки, шведски и датски език, носител на наградата "Васа Ганчева" и наградата "Преводач на годината от норвежки език" 2015 г., разказва  повече в "Артефир".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наука без граници: Историята на един български професор в САЩ

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..

публикувано на 22.07.25 в 11:03
Созопол

В разгара на туристическия сезон: Несебър и Созопол остават в списъка на ЮНЕСКО

За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..

публикувано на 22.07.25 в 09:23

Състезанията по стрелба "Компак Спортинг" за Купата на НЛРС–СЛРБ

Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..

публикувано на 21.07.25 в 16:10
Михаела де ла Русо, д-р Веселин Тенев, Евелина Кулински и Антон Митов

Мозъкът не служи само за главоболие

Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..

публикувано на 21.07.25 в 11:58
Аксел Роуз и Guns N’ Roses в София през 2012 г.

Haptic костюми дават възможност на хора с увреден слух да "чуят" музиката

Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..

обновено на 21.07.25 в 09:50