В Пловдив се поставя началото на уникално занаятчийски училище. Официално отворя врати на 6 март.
Проектът е на Министерството на културата, община Пловдив и в партньорство с Регионалната занаятчийска камара в града.
Идеята е да се обучават деца на различни български занаяти. Като самото занаятчийски училище ще се помещава в сградите на старинен Пловдив.
Мисията му е да се запази и популяризира българската занаятчийска традиция. Да се занимават децата колкото се може повече с позабравените български занаяти, дори да бъдат и като вид мотивация за избора им на професионална реализация след време.
Това са ученици от пловдивските училища, които ще се обучават в групи от по четири деца.
Според информацията към момента преподавателите ще бъдат 20 майстори. Занаятчии, които притежават свидетелство, издадено от Регионалната занаятчийска камара в Пловдив.
Повече за инициативата разказва Тони Танева-Симидчиева, председател на Регионалната занаятчийска камара в Пловдив, в “Нашият ден“.
“Идеята на това занаятчийски училище идва от Министерство на културата, които са решили във връзка с пандемията и липсата на достатъчно туристи в етнографските комплекси, да подпомогнат майсторите-занаятчии, които работят в комплексите. Но в същото време да не е съвсем безвъзмездно, а срещу това да се получи някаква полза за обществото. Така че това е еднократно тази година. Проектът е осем месеца. “
“Идеята е децата да се обучават в реалната среда в етнографските комплекси, з занаятчийските ателиета, които са мънички и доста тесни. Затова не е ясно дали за едно същинско занаятчийско училище биха били удачни. Но да има такива сезонни обучения на деца, на които да се даде в края сертификат. Ще направим и една изложба след всеки курс на обучение с изработеното от децата.“
“Изработеното от тях пък ще продадем и ще го дарим на Фонда, който се набира за изграждане на детска болница в Пловдив.“
Предпочитани занаяти
“Най-интересни се виждат на децата грънчарските колелета, работата с глина. Тя им напомня работата с пластелин и по тази причина там е много атрактивно. Това са четири деца. Ние не можем да поемем всички, които желаят да бъдат в тези ателиета и ги разпределяме по другите занаяти.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно? Кампанията "Антидума" в Германия съществува от 1991 година и оттогава разглежда термини и изрази, които, по мнението на експертите, нарушават принципите на човешкото достойнство или имат негативен..
Тийнейджърският гняв – същинска електроцентрала. Това е темата на тийнейджърския подкаст "Импулсът в мен". Споделяме какво мислим и разглеждаме съветите на психолозите: Сещайте се, че никой не е съвършен, дори и вие. Понякога намалявайте малко претенциите и признавайте грешките си. Опознайте чувствата си. Когато се ядосате,..
Въпроси, свързани с личните контакти с детето, дискутираме в предаването "Законът и Темида" с адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването. Съгласно действащия Семеен кодекс, член 124, ал. 2, детето има право на лични отношения и с двамата си родители, освен ако съдът не е постановил друго...
Жестокостта спрямо животните и причиняването на смърт на домашен любимец са престъпления по Наказателния кодекс. Каква е правната уредба на защитата на животни от различни прояви на нечовешко отношение към тях, опазването на техния живот и здраве и в кои нормативни актове са уредени? Това е частният случай на колегата журналист Оля Ал Ахмед , която..
Днес, 17 януари, в NV Tower в София, ще се проведе деветата церемония по връчване на "Академичните оскари" – отличия, които вестник "24 часа" връчва на университетите, заемащи първите места в рейтинга на висшите училища по професионални направления. Началото на събитието е насрочено за 14:00 часа, като домакините канят широк кръг от гости, включващ..
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
С покана за един специален концерт в "Артефир" гостува музикантката и асистент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Сабина Йорданова . Утре (18 януари)..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg