Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Владетелите на България“ – панорама на родната история

Ново българско издание предлага над 150 оригинални илюстрации, около 50 карти, познати и неизвестни места и съкровища, които проследяват хронологично живота на българските владетели. Енциклопедията „Владетелите на България“ излезе в навечерието на 3 март и представя цялостна панорама на личностите, отговорни за прогреса и съхраняването на нацията ни през вековете.

След книгите „Българите! Забравените постижения“ и „Ние сме животните“ Делян Момчилов и илюстраторът Стен Дамянов обединяват знания и желание с проф. Пламен Павлов, за да дадат кратък, но обективен поглед върху образите на повече от 81 владетели. В близо 300 страници те правят опит да съберат хилядолетната ни история. От легендите до XX век. От древните траки, през древните българи и Стара Велика България, Първото и Второто българско царство, до Модерна България и епохата на Третото българско царство. Историята е представена чрез кратка, но изчерпателна информация и илюстрации, които провокират читателите да погледнат на българските владетели като на живи хора, а не като на „изсушени образи от миналото“.

„Идеята се роди от една линийка, която майка ми донесе от Британския исторически музей, където в рамките на 25 см са успели нашите приятели от Великобритания да поберат голяма част от техните монарси. Вкарвайки тази идея в контекста на българската история, комбинирайки експертизите на проф. Пламен Павлов и невероятния талант на Стен Дамянов, се роди идеята за книга, която да проследи кратичко, простичко, но наистина поднесена по един доста интересен начин хронологията на българското величие през вековете“ сподели във „Време и половина“ Делян Момчилов, един от авторите на енциклопедията и основен инициатор за нейното съществуване. Според него тя може да бъде разглеждана и като учебник по лидерство.

Книгата говори и за столиците, съкровищата, националните символи и гербовете на България. Тя съдържа, както каза проф. Павлов в ефира на програма „Христо Ботев“, цялата непрекъсваемост на държавната идея, „а идеята за владетеля е идеята за държавата“.

„Освен че е призвана да вдъхновява, да образова и да поощрява мисленето, тя задава въпроси, на които човек може сам да си задава отговори. Хубаво е, че независимо от отлаганията се появява в навечерието на националния празник, защото не само на националните празници, но е хубаво периодически, да не кажа 24 часа в денонощието, да мислим кои сме ние, защо сме такива, къде отиваме и да бъдем по-взискателни към държавата, но и по-взискателни към себе си. Тази книга, без да го е поставила като мото, мисля, че го внушава“, допълни още историкът.

Повече за „Владетелите на България“ Делян Момчилов и проф. Пламен Павлов разказват в звуковия файл.


ВИЖТЕ ОЩЕ
Катя Гецова

Катя Гецова откри юбилейна изложба в "Аросита"

На имения си ден – празник на Св. Екатерина, Катя Гецова представи в столичната галерия "Аросита" юбилейната си изложба. С нея тя отбеляза своите 80 години и 35 години от откриването на две станции на метрото в гр. Нагоя, Япония. Експозицията предлага фотографии от общ план и детайли. Катерина Димитрова (внучката на Катя Гецова) специално за..

публикувано на 26.11.24 в 09:33

"Изток/Запад" – художници задават остри въпроси към днешната демокрация

Обединени от активната си политическа позиция и острите въпроси, които задават към днешната демокрация, двама широко известни художници отправят сериозни провокации срещу общественото и политическо статукво днес чрез творби, понякога носещи рискове за самите автори. Изложбата "Изток/Запад" се открива на 26 ноември в Националната галерия "Квадрат..

публикувано на 26.11.24 в 08:50

Програмата DreamUp подкрепя уязвими деца и младежи

Рубриката "Епизоди от живота" запознава слушателите на "Нашият ден" с тригодишна програма DreamUp на фондация BCouse. Програмата подкрепя организации, предоставящи социални услуги за уязвими деца и младежи. Целта е да подпомогне развитието, потенциала и социализацията на деца и младежи без родителски грижи, деца, жертви на насилие, или..

публикувано на 26.11.24 в 08:34

"Лешникови градини" на Хайри Хамдан – пред читателите в Пловдив

Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан.  Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..

публикувано на 25.11.24 в 17:25
Николай Генов, Надежда Московска и д-р Катерина Кокинова

За четенето на книги

Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..

публикувано на 25.11.24 в 16:40