Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЦИК – изборите зад граница

Снимка: БГНЕС

Днес е последният ден, в който българите в чужбина могат да подадат писмено заявление по образец или да изпратят електронно заявление през сайта на Централната избирателна комисия, за участие в изборите на 4 април.

Електронното или хартиено заявление се подава в консулските служби или в посолствата, за да бъдат локализирани, избрани населените места, в които ще бъдат открити секции.

В момента, в който има открита такава секция, всеки, пребиваващ зад граница, има свободното право да посети секцията и да попълни декларация – образец 17, която ще му бъде дадена от секционната комисия, след което да упражни правото си на глас.

Каква е активността на сънародниците ни зад граница, колко са подадените заявления и каква е организацията към момента на изборния ден?

Темата коментира в “Нашият ден“ Димитър Димитров, говорител на ЦИК.

“Подаденият брой заявления до късно снощи след работно време е 78 500, което е почти два пъти повече, отколкото онези 43 000, подадени на предишните избори. Най-много заявления постъпват от Република Турция – 18 800 са тези, които са потвърдени. Има и процедура на потвърждаване на заявленията. Следва Великобритания – 14 500, Германия – 11 600, Испания – 7100, САЩ – 4600.“

“Ако има закачка в това подреждане, то е, че първите две страни – Великобритания и Турция – са извън Европейския съюз и там броят на секциите не може да надхвърля 35 по кодекс. В кодекса има такъв запис, който ограничава разкриването на секции извън страните в ЕС.“

“Със сигурност ще се образуват опашки (напр. във Великобритания и в Турция – бел.ред.), тъй като подобен брой заявления, още веднъж подчертавам, че не всички, които искат да гласуват, е необходимо да подават заявления, ще бъде увеличен с тези, които ще се присъединят към някоя от секциите и това ще създаде трудности на секционните комисии.“


Секции в населените места

“Всички въпроси, свързани с избиране на населените места, в които ще се откриват секции, ще бъдат решени на 12-13 март. И оценката като цяло принадлежи на Министерството на външните работи, което има достатъчна ориентация къде са общностите, колко са, какви са и каква е възможната логистика, тъй като в тези секции трябва да бъдат доставени достатъчен брой бюлетини, както и останалите материали, необходими за изборния ден.“

“Бюлетините се доставят от Министерството на външните работи, което ги изпраща в посолствата и нататък има транспортна схема. Ще кажа само, че е възможно тези бюлетини да бъдат отпечатани малко по-рано и доставени, защото в чужбина няма кандидатски лист, върху бюлетината е изписваме само партията, за която се гласува, и броят на тези гласове се използва, за да се разпределят мандатите спрямо изборния резултат, който получава една партия.“

“В днешния ден до 00.00 часа все още могат да се подават заявления онлайн. Още има и непроверен брой от хартиените заявления, които се подават в консулските служби и в посолствата.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антоанета Василева

Антоанета Василева: Педофилите лесно намират самотните деца

Кои са митовете за страшния интернет? Каква е представата на родителя за неговото дете в социалните мрежи? Къде е то – в страшната гора, в която са пуснати сами Хензел и Гретел, или е просто пред компютъра в детската стая? Кои страхове са неоправдани и как да гарантираме сигурността на детето онлайн? Гост на рубриката "Въпреки мрежата" е Антоанета..

публикувано на 24.02.25 в 09:00

Антирелигиозната пропаганда чрез радиото

Антирелигиозната пропаганда на радиото в годините на тоталитаризма в България. Как радиото изпълнява повелите на БКП за антирелигиозна пропаганда чрез своя ефир. Духовно-нравствената просвета на БПЦ чрез радиото Ще научим както от документални записи, така и с помощта на актьорски изпълнения на текстове, запазени в Държавната агенция..

публикувано на 23.02.25 в 09:25

Антон Митов представя: Преди изборите в Германия

Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..

публикувано на 22.02.25 в 13:57
Дарина Сарелска

Дарина Сарелска: В България темата вече е не за идеологически уклон, а за прислужнически

Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..

публикувано на 22.02.25 в 09:00

Момина клисура – родното село на етнографа проф. Христо Вакарелски

Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..

публикувано на 22.02.25 в 08:15