Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението си, което предава на своите ученици и последователи. Въз основа на учението на Мевляна е създаден и суфисткият орден, известен като Ордена на Мевлеви или Ордена на Въртящите се дервиши.
"Ела, ела, който и да си ти,
независимо дали си неверник или на огъня се кланяш,
нашата врата не е вратата на отчаянието.
Ела такъв, какъвто си."
Това е откъс от стихотворение на Руми, който не само с поезията и учението си, но и с целия си живот проповядва, че пътят за духовно израстване е само един и той неизменно минава през любовта и приемане на чудото на този свят. "Заший си очите, нека сърцето да ти стане око", казва Руми.
И още: "Ако търсиш подслон за душата, значи си душа; ако дириш парче хляб, си хляб; ако търсиш капка вода, си вода; ако си по дирите на жестокостта, си тиранин; ако дириш любов, си влюбен. Ти си онова, което жадува душата ти."
Вероятно това е причината и днес мистичният поет и философ Мевляна Джеляледдин-и Руми да има толкова поклонници и да среща разбиране сред хора от различни възрасти и религии. А всяка година през месец декември в град Коня се струпват хиляди почитатели на Руми от цял свят.
Младежи с вид на хипита, по-възрастни пътешественици с тежки раници на гръб, хора които разказват как са обиколили света, артисти от цял свят, които идват да се поклонят пред Руми и неговото разбиране на смисъла на живота.
Но защо точно в Коня? Поетът суфист е живял по-голямата част от живота си в централноанадолския град. Той умира там и днес наричаме Коня – "градът на Руми", а всяка година в средата на месец декември в Коня се отбелязва смъртта на философа и мистик с церемониите "Шеб-и Арус" (или Нощта на Съединението с Божественото).
Празненствата обикновено продължават 10 дни и за поклонниците това е време за празнуване, защото приемат, че след смъртта си човек постига единение с Бога и любовта. Или както обясняват днес дервишите и последователите на Руми, те празнуват смъртта на поета като деня на свързване с възлюбения Бог.
Затова и периодът, когато се провеждат церемоните Шеб-и Арус, не е седмица на траур, а на празнуване. Възпоменателните церемонии включват поклонение пред гробницата на Руми, но кулминацията е представлението Сема, известният ритуал на въртящите се дервиши.
Днес 10-дневната церемония Шеб-и Арус привлича все повече и повече посетители всяка година, което не е изненада. Още повече, че голяма част от поклонниците идват тук, водени от онзи стих на Руми, който казва: "Ела, ела, който и да си ти".
Туристи и поклонници се стичат в Коня, водени не само от желанието да присъстват на организираните церемонии и събитията, като симпозиуми, концерти, изложби и семинари, които се провеждат в сърцето на Коня. Но и заради мъдростта на Руми, който още преди близо 8 мека завещава на хората своите седем съвета:
"В щедростта и помощта към другите – бъди като река.
В състраданието и милостта – бъди като слънце.
В прикриването на недостатъците на другите – бъди като нощ.
В яростта и жестокостта – бъди като мъртвец.
В смиреността и скромността – бъди като земя.
В търпението и толерантността – бъди като море.
Изглеждай, какъвто си, или бъди, какъвто изглеждаш."
Снимки: Оля Стоянова
В миналото издание на "Покана за пътуване" художничката Петя Илиева разказа за най-луксозния и най-бедняшкия от мароканските хамами, които е посетила, но спомена, че от Рабат до Казабланка е отишла с влак. Сигурно и във вашето съзнание изниква картина как по покривите на вагоните като в Азия се возят хора, а между два коловоза се предават торби,..
Юлияна Атанасова е биолог и главен асистент в Националния център по заразни и паразитни болести. Тя, заедно със свои колеги, работи по проект за откриването на нетуберкулозни микобактерии в пещерен биофилм и карстови води в България. "След като приключим проекта, очакваме да продължим с идентифицирането на нетуберкулозните микобактерии, но..
Кореспондентът на "Покана за пътуване" в Испания Бойка Велинова този път ни отвежда чак до Южна Америка, за да ни разкаже как празнуват Великден в Гватемала и Бразилия. Тя не умее да стои в зоната на комфорта и да обуздава любопитството си към живота, затова си причинява дълги пътешествия из целия свят, които след това споделя с удоволствие. Посетила..
Това е каузата на Диляна Денева, консултант по достъпна среда с международен опит. Завършила е психология в британския университет The Open University . Между 2013 г. и 2018 г. работи като координатор на различни проекти, свързани с достъпността и социалното включване на хората с увреждания в европейската неправителствена организация European..
В предаването "Време за наука" по традиция търсим смисъла зад научните открития, които променят начина, по който възприемаме себе си и света. Един от повтарящите се принципи, който учените все по-често потвърждават, е т.нар. закон "Колкото повече, толкова повече" – особено що се отнася до човешкия мозък. Колкото по-дълбоко навлизаме в невронауките,..
Режисьорският дебют на Боян Крачолов на Голяма сцена в Народения театър вдигна публиката на крака три поредни вечери. Причината са изумителните..
Село Горна Митрополия се намира в община Долна Митрополия, област Плевен. Името на селището идва от думите Митра (бог Митра) и полис (град) – и значението..
Най-старият музей в югозападна България - Археологическият музей в Сандански, е домакин на предаването "Семейно радио" в края на април.Изнесеното студио е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg