Повече от десет години Екатерина Минкова проявява любопитство към уникалните обреди във Видинско. Интерес, който я подтиква да намери начин да ги запечата в документален филм. Заедно с екипа ѝ – операторът Борислав Георгиев и звукооператорът Юлиан Димитров – правят всевъзможни опити да намерят финансиране за създаването му, но без успех. Това обаче не ги спира и през 2013 година заминават за Видин със собствени средства. Там, с помощта на местните жители и етнографите от Регионалния исторически музей д-р Сашка Бизеранова и Десислава Божидарова, обикалят няколко села и заснемат малко познати ритуали, свързани с погребалната и поменална традиция в този край. Материали, които се оказват недостатъчни за филм.
Едва през 2020-а Екатерина и екипът ѝ печелят проект към Национален фонд „Култура“, който им помага да довършат замисленото. Сега предстои премиерата на документалния филм „Хоро между два бряга“, която ще бъде в онлайн пространството за визуални изкуства на Екатерина Минкова „Очила с различен диоптър“. Там тя вече открехна завесата с няколко кратки откъса от филма, както и с фрагменти, които не са успели да намерят място в него, но пък също има какво да разкажат за старите обредни ритуали на видинските села.
Този документален разказ е причина Екатерина да създаде пространството, в което свободно да разсъждава над темата, която най-силно я занимава, а именно – човешката памет.
„Паметта е не просто опит и знанията на някого преди нас, от които ние можем да се оттласнем, но тя е и светоглед, от който можем също да вземем истинските неща, верните неща“, обясни в ефира на „Време и половина“ Екатерина Минкова.
В авторския ѝ проект „Очила с различен диоптър“ тя и приятелите ѝ издирват, възкресяват и представят паметта чрез езика на киното, литературата, фотографията и телевизията. Създателката на пространството споделя, че изпитва тъга от факта, че винаги среща затруднения в издирването на архиви за своите документални разкази, но това само доказва необходимостта от съхранението на паметта.
Освен във Фейсбук страницата в звуковия файл също може да навлезете в пространството с различен диоптър на Екатерина Минкова, за да направите още една крачка към виртуалното споделяне на паметта. В него тя разказва и за един забравен видински обред, изместен от фестивал, който и до днес се провежда, а също така и за значението на автентичността.
Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..
Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
Въпросът е напълно реторичен, но явно трябва да се зададе заради шума, който се създаде около едно синдикално изявление и повърхностното заиграване с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg