Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Панайот Рандев и позитивното образование

Панайот Рандев
Снимка: Ани Петрова, БНР

На 19 март ни напусна Панайот Рандев, училищен психолог с повече от 3 десетилетия практика, провел десетки изследвания, близо хиляда семинара и тренинги с хиляди участници у нас и в чужбина, създал, адаптирал и въвел десетки психологически тестове и програми за управление на човешките ресурси, консултиране и мениджмънт. 

Панайот Рандев е член на Дружеството на психолозите в република България, ръководител на фондация „Човек Плюс“ и „Институт Ре-Генезис“.

„Смисълът на неговия живот, посветен на училищната психология, беше да подпомага колегите, работещи като психолози в образователната система, да бъдат полезни, ефективни и съдействащи за успешното развитие на всички в образователните общности у нас, да допринася със своята работа те да се основават на доказано най-добрите международни професионални практики и стандарти, което да гарантира високо качество на тяхната работа и резултати от най-голяма полза за обществото.“ – написаха за него колегите му от Дружеството на психолозите.

Панайот Рандев беше отзивчив и ценен събеседник в рубриката „Всичко за образованието“ на програма „Христо Ботев“, винаги точен, аргументиран и отдаден на каузата за училище без напрежение, насилие и враждебност, а напротив, надграждащо качествата на всяко дете и преподавател, добронамерено и полезно. Той е един от професионалистите, които започват първо неформално в срещи и беседи да разговарят за необходимостта от промяна на образованието и които след 1989 г. подготвят новаторски модели за средното образование. Допринася много за въвеждането на длъжностите училищен психолог и педагогически съветник. 

Панайот Рандев съдейства и за сформирането на педагогическата служба и за въвеждащия тренинг на целия педагогически екип в експерименталното 151 СОУПИ, първото училище по авторски проект, си спомнят с благодарност колегите му от сдружение „Професионален форум за образованието“. Юрий Анджекарски, директор на 151 училище и председател на сдружението, и Катя Дойнова, директорка на 163 ОУ „Черноризец Храбър“ в София, където Рандев работи като училищен психолог в последните години, разказват за общата си работа и споделените моменти.

Разговора с Юрий Анджекарски и Катя Дойнова и интервюто с Панайот Рандев в рубриката „Всичко за образованието“ от 3 април 2018 г. можете да чуете от звуковите файлове.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ко Паньи – селото на кокили

В тайландското село Ко Паньи от провинция Панг Нга живеят около 360 семейства. Никой не се шокира от факта, че предците им произхождат от две мюсюлмански фамилии, пристигнали чак от индонезийския остров Ява. Но че абсолютно всички постройки са наколни, вече е повод за учудване. Населението от 1600 души доскоро се е препитавало само с риболов,..

публикувано на 25.07.25 в 16:15

"Професия Човек" – деца рисуват портрети на социалните работници, които се грижат за тях

"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..

публикувано на 24.07.25 в 15:23

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27