Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чалга

“Чалга” е понятие, което ярко описва сбор на социокултурни явления – от музикални предпочитания, през взаимоотношенията с другите, до светогледа. В това издание на дискусионното предаване “Гласът на времето” се обсъждат генезисът и съвременните проявления на явлението чалга – както в народопсихологията, така и в културата и в политиката. Поводът е много ясен – официалното влизане във властта на най-популярното лице на чалгата в България – Слави Трифонов.

Дискусия за културния, социален и политически феномен на чалгата в България.

Ивайло Нойзи Цветков: “Чалгата е на първото ниво”.

Силвия Недкова: “Чалгата е нов културен болшевизъм”.

Ивайло Нойзи Цветков: “20 години Слави беше в субкултурен смисъл статукво, но сега се превръща и в политическо статукво. И тези, които гласуват за него, гласуват по чисто фенски причини и това е много опасно”.

Силвия Недкова: “По-опасна е чалгата в историята”.

От чалгата като музика, през чалгата в интерпретирането на историята, до “етиловия патриотизъм” като чалга и политиката, идваща от чалга пазара.

Защо комунистите измислят чалгата? Какво отговаря Слави Трифонов на въпроса “Переш ли пари на "Мултигруп”? Защо Слави изглежда космополитен в очите на българите по света? Щеше ли да има протести през 2013 г., ако Делян Пеевски приличаше на Джони Деп? Защо чалгата и политиката се мислят и в естетически код?

В звуковите файлове можете да чуете:

Дискусия с участието на Ивайло Нойзи Цветков и Силвия Недкова; Изкуствоведките Весела Ножарова и Светлана Куюмджиева за изложбата “Изкушението чалга”, изкуството и политиката, социолингвиста Емилия Славова за езика между шоуто и политиката. Учителката по пиано на Станислав Трифонов – Александра Владимирова; Анкета от Плевен за чалгата и политиката.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Къщите на София разказват своите истории

Изложбата "Истории зад фасадата" на Регионалния исторически музей София ще се открие днес в Централните хали от 19 часа . Тя показва своеобразен разказ от лични истории за хората, построили и живели в едни от най-емблематичните къщи в столицата. Йордана Николова, археолог и част от проекта "Клада бг" на музея, разказва, че екипът им е обикалял из 40..

публикувано на 12.09.24 в 15:10
Боян Арсов и София Бобчева

Бебе на борда на Народния театър

На 13 и 14 септември в Народния театър "Иван Вазов" на камерна сцена са премиерните спектакли на "Бебе на борда" от Кристофър Дюранг . Режисьор на представлението е Василена Радева. То се реализира по програмата "Театър+". Кристофър Дюранг умее да разкрива болката и гнева емоционално и изтънчено. Той е сред най-забавните съвременни комедиографи..

публикувано на 12.09.24 в 14:45

Архитектурата среща археологията

Днес (12 септември) започва Международният форум "Брацигово – каменният поток на времето" , който ще продължи до 14 септември . За опазването на недвижимото архитектурно наследство, археологията и традициите в "Нашият ден" говори архитект Десислава Димитрова . Началото на форума е поставено през 2021 година от Камарата на архитектите в..

публикувано на 12.09.24 в 12:42
Або Славчев и Неда Узунколева

За книгите, поколенческите различия, света на 90-те години и света на ХХ век

В разгара на софийската Алея на книгата в "Нашият ден" разговаряме с Неда Узунколева , автор на романа "Днес не ми се излиза" , носител на Наградата "Южна пролет", както и с Або Славчев , писател, редактор, радиоводещ – за  книгите, поколенческите различия, света на 90-те години, и света на XXI век. Радослав Бимбалов: Много важно е да..

публикувано на 12.09.24 в 11:14

Радослав Бимбалов: Много важно е да признаем злото в себе си, за да го победим

Един роман, в който Бог се обръща към човека. Сюжет, който рисува една антиутопична картина за бъдещето, но говори за днес – за всички болни теми на времето, в което живеем. В "Нашият ден" Радослав Бимбалов представя своя роман "Ти, подобие мое" , който вече може да бъде намерен на Алея на книгата. Оруел написва антиутопията "1984" през..

публикувано на 12.09.24 в 10:33