“Чалга” е понятие, което ярко описва сбор на социокултурни явления – от музикални предпочитания, през взаимоотношенията с другите, до светогледа. В това издание на дискусионното предаване “Гласът на времето” се обсъждат генезисът и съвременните проявления на явлението чалга – както в народопсихологията, така и в културата и в политиката. Поводът е много ясен – официалното влизане във властта на най-популярното лице на чалгата в България – Слави Трифонов.
Дискусия за културния, социален и политически феномен на чалгата в България.
Ивайло Нойзи Цветков: “Чалгата е на първото ниво”.
Силвия Недкова: “Чалгата е нов културен болшевизъм”.
Ивайло Нойзи Цветков: “20 години Слави беше в субкултурен смисъл статукво, но сега се превръща и в политическо статукво. И тези, които гласуват за него, гласуват по чисто фенски причини и това е много опасно”.
Силвия Недкова: “По-опасна е чалгата в историята”.
От чалгата като музика, през чалгата в интерпретирането на историята, до “етиловия патриотизъм” като чалга и политиката, идваща от чалга пазара.
Защо комунистите измислят чалгата? Какво отговаря Слави Трифонов на въпроса “Переш ли пари на "Мултигруп”? Защо Слави изглежда космополитен в очите на българите по света? Щеше ли да има протести през 2013 г., ако Делян Пеевски приличаше на Джони Деп? Защо чалгата и политиката се мислят и в естетически код?
В звуковите файлове можете да чуете:
Дискусия с участието на Ивайло Нойзи Цветков и Силвия Недкова; Изкуствоведките Весела Ножарова и Светлана Куюмджиева за изложбата “Изкушението чалга”, изкуството и политиката, социолингвиста Емилия Славова за езика между шоуто и политиката. Учителката по пиано на Станислав Трифонов – Александра Владимирова; Анкета от Плевен за чалгата и политиката.
В редакция "Хумор и сатира" не ламтим за лукс, но от лукс разбираме особено когато става дума за много пари. Този път ще стане дума за страшно много пари, което ни подсказва, че ще има някакъв изумителен лукс. Подробности кой дава парите и какъв е този лукс, можете да научите в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с..
През 2019 г. за пръв път на българската литературна сцена се появи персонажът Чекмо в едноименния роман на писателя Момчил Николов. Необикновеното, лудо и откачено приключение прерасна в продължението "Чекмо 2" (2022 г.). Историята намира и естествения си завършек с третата книга от поредицата – "Чекмо 3". Трите книги са вдъхновени от реален..
Нашите приятели животните са основни персонажи в последното издание на "Академия Комика", литературния салон на "Хумор и сатира". И то не какви да е животни. А животни, които са равноправни герои в произведението. Животни, за които се говори с нежност и любов, с психологически финес като за хора, или като за повече от хора… Но всъщност вие сами ще..
Soldout Design & Untiled Gallery с дуо изложбата "Имаш отварата, аз имам лек", на Мартина Вачева и Мич Брезунек. Това е първата им съвместна изложба в този формат, обединяваща техните различни, но допълващи се подходи към наративната живопис. Те са семейство, което за пръв път се среща в общ артистичен проект, а основателката на галерия Soldout..
Аудиовизуален холограмен спектакъл ще се състои тази вечер в София лайв клуб. Можете да чуете авторска музика на Руслан Беров, който работи като звукорежисьор в БНР, изпълнена от холографската му група и приятели-музиканти. Тя "ще ви отведе дълбоко в недрата на човешката душа", гласи поканата. Ето какво сподели той за своя интерактивен..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg