Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дистанционен труд и психично здраве

Снимка: Pixabay

Кои фактори могат да доведат до влошаване на психичното ни здраве заради работната среда?

Темата коментира в “Нашият ден“ доц. д-р Анелия Рангелова, психолог и преподавател във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“.

“Това, което предразполага конкретният човек към професионално прегаряне, е сложна комбинация от спецификата на работата и личностните качества. Ако работата е свързана с обгрижване на хора, това са най-често прегарящите хора - обслужващите и помагащи професии – лекари, здравни специалисти, учители, полицаи.

“Те са най-пряко зависими от обратната връзка, от хората, с които работят. Това претоварване съчетано с една базисна тревожност предразполага към лесно влизане в режим на професионално прегаряне.“

“Неумението да се почива, неумението да се направи разлика между работен и личен режим. Тук се включва и голямата група хора, които повече от година, работят на режим хоум офис. Те са новата група прегарящи.“

“Защото се нарушава структурата, нарушава се ритъмът – работа, почивка, при тези групи от хора. Там няма разлика между работно място и място за почивка. Голяма част от тези, по-често млади хора, са затруднени в разпределяне на пространството.“

“Има семейства, в които двамата родители са на режим хоум офис, имат малки деца, които не посещават детска градина. Там напрежението и стресът е продължително и това води до изтощаване – интелектуално, емоционално, физическо. И това са много помагащи в кавички причини да се влезе в режим на професионално прегаряне.“


Защо българинът е склонен да не търси помощ от специалист

“Причините мога да разделя на две групи. По-понятната причина е, че психотерапията е скъпа услуга. Тя не е включена в пътеките на Здравната каса. Втората причина е обяснението – аз съм добре, нищо ми няма.“

“Отричането на проблема обикновено работи против човека с проблем. Стигмата, притеснението -  какво ще кажат хората, ако разберат, че ходя на психолог. Твърдя и винаги съм го твърдяла, че посещението на психолог, прсихотерапевт, е знак за високо ниво на самоуважение.“


Грижата към другите започва от грижата към нас самите. Но има едно раздвижване у нас и оживление при търсенето на психологическа подкрепа и помощ. Тя е различна от тази, която предоставят колегите психиатри. Понеже при тях има пътека, направление, което облекчава финансово хората, обикновено те прибягват към консултации с психиатър. Почти винаги тази консултация приключва с рецепта с лекарство.“

“При психолозите и психотерапевтите лекарството е промененият поведенчески модел на страдащия човек. А това е обикновено по-трудно. По-лесно е да си изпиеш хапчето и да смяташ, че всичко е приключило. Това е сериозна заблуда, която след време дава своите негативни ефекти. Това са причините.“

Употребата на медикаменти за справяне със стреса у нас

“Тази практика си е доста популярна. Лесно е – хапчето ме прави спокоен, почти щастлив, но то е за кратко, проблемът остава. Човек има нужда да погледне към себе си. Този поглед понякога е труден, но мисля че психолозите знаем какво да направим, за да може да бъде ефективен.“

Пандемията

“В тази ситуация, която ни напрегна максимално, повече от година вече. Хората изхабиха потенциала си – интелектуален, емоционален, социален, физически – има нужда от презареждане, а възможностите намаляха.“

“Много хора споделят, че липсата на пътуване им носи много страдания, фрустрация. Всичко това води до психични страдания.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паневропейска конференция обединява държави за енергийна солидарност

Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..

публикувано на 28.11.24 в 11:00

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39