Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Главен герой

Проф. Цветан Дачев за родния принос в космическите изследвания

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Проф. дфн Цветан Дачев е ръководител на секция по “Слънчево-земна физика“ на Институтът за космически изследвания и технологии към БАН. Той е един от отличените 49 български учени в авторитетната класация на Станфордския университет за най-влиятелни учени в света.

Проф. Цветан Дачев е главен герой в “Нашият ден“.

Времената на полета на втория български космонавт

“В онези времена имаше дълбоко сътрудничество между Руската академия на науките и Българската академия на науките. В резултат на което се създаде една научна програма с втория български космонавт с 12 различни апаратури, които бяха разработени специално за него.

Една от тези апаратури беше приборът “Люлин“. В онзи момент се търсеха различни имена на планини и други природни обекти.

До момента имаме 16 експеримента в Космоса. От тези 16 експеримента, 7 са около Земята на спътници. Един е на ракета в Норвегия. И два са в междупланетното пространство.

Основната задача на 9-те експеримента на различни спътници и на Международната космическа станция е подкрепа на биологични и химически експерименти с актуална информация за историята и натрупване на дозата на радиацията и мониторинг на вариациите.

За повечето от приборите, които сме направили и са използвани от учените в много страни в света, основната тематика не е Космосът, а измерването на дозата радиация на височините на полети на самолети. Това е свързано с мониторинга на дозата, която получават екипажите на самолети, които се признават за радиационно застрашени, също както работниците в рентгеновите кабинети или в атомните електроцентрали."


Как започва всичко

"Не мога като други учени да се похваля, че още от дете съм мечтал да се занимавам с космически изследвания.

Съвсем нормално завършвах физика в Софийския университет и се поинтересувах къде мога да направя дипломна работа. Мой преподавател, проф. Самарджиев, ме насочи към група “Физика на Космоса“, която беше току-що създадена към Геофизичния институт на БАН."

Разговора можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Васил Велев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Мъдри мисли за наследствените демокрации в Азия

Журналистът и пътешественик Васил Велев споделя своите мисли за различните видове управления в Азия. Наследствени демокрации или наследствени монархии? Общото между Дюран Дюран, Баден-Баден и народнодемократичната република. За един султанат, бивша руска стриптийзьорка, един крал и военните режими. Икономика, богатства, коне и кучета, рак и водка...

публикувано на 07.04.25 в 14:04

Импулсът в мен: Бавен интернет

Забавянето на мрежата е проблем, с който се сблъсква всеки, независимо дали у дома, в офиса или някъде навън. Забавянето може да се дължи на различни причини – от претоварени рутери до проблеми с честотната лента.  Докато разглеждаме причините, ще предложим практически стъпки за отстраняването им. Бавният интернет професионално се нарича..

публикувано на 07.04.25 в 13:34

Монография за бъдещето на комуникациите в ерата на ИИ

Центърът за книгата и департамент "Медии и комуникация" представят днес монографията -"ПР и изкуствен интелект"- автори Десислава Бошнакова и Евелина Христова. Събитието ще се проведе от 18:00 ч. в книжарницата на корпус I на Нов български университет. Повече познания за човешкия интелект ще ни помогнат да разберем изкуствения Водещ ще..

обновено на 07.04.25 в 11:22

Започна записването за конкурса "Сайт на годината"

Започна записването за конкурса "Сайт на годината" , който се провежда за осми път. За фокуса на конкурса тази година, категориите и наградите, и тенденциите в развитието на българската уебсреда в "Нашият ден" говори Жюстин Томс от "Фондация за активно развитие на уеб". Конкурсът е насочен към собствениците и създателите на сайтове и..

публикувано на 07.04.25 в 10:46

Културното наследство като споделена отговорност

Как институците, неправителствените организации и бизнесът могат да работят заедно за съхраняването на културното наследство в България? Каква е ролята на гражданите и как можем да изградим устойчив интерес към темата "наследство"? Отговори на тези въпроси търсим в разговора с арх. Дора Иванова – основател и управител на фондация "Проект..

обновено на 07.04.25 в 10:25