Засега дългите полети са само спомен или ярка мечта, но все някога ще тръгнем отново на път. Как да понесем по-леко десетте, че и повече, часа във въздуха и как след това да не се чувстваме като парцал? Реших да споделя седем изстрадани съвета. Ако помогнат да се почувствате свежи, значи вършат работа.
Първо. Ако можете да избирате полет, то предпочитайте нощен. Така ще можете да спите през цялото време и да се събудите отпочинали на следващия ден. На борда е тъмно, пилотите изключват светлините, а и останалите пасажери почиват. А понеже организмът ви е свикнал да отдъхва в този отрязък от денонощието, няма да ви е трудно да заспите по време на нощния полет.
Второ. Пийте по две чаши с вода на всеки час. Така ще помогнете на тялото си да превъзмогне обезводняването. Не се притеснявайте да поискате вода от персонала. Алкохолът може и да помага на някого да се бори със стреса, но той силно обезводнява организма.
Трето: Процесът на преработка на храната при големи височини е доста различен. Постарайте се да не приемате тежка храна по време на полета. Тялото ви ще се нуждае от много енергия, за да я преработи и усвои.
Четвърто: Ако полетът ви е дневен или просто не ви се спи, старайте се да се раздвижвате поне веднъж на всеки час. Идеалният вариант е да станете от стола си и да се поразходите из самолета. Ако не е възможно, поне се разкършете изправяйки се на мястото си.
Пето: Ползвайте кремове за лице и ръце. Заради климатичната система на борда, влажността на въздуха е много ниска. От това страда преди всичко кожата. В допълнение към пиенето на много течности, нанесете крема върху ръцете и лицето си, за да избегнете дерматологични проблеми след полета. Между другото, не е зле да ползвате и овлажняващи капки за очи. Особено ако носите контактни лещи.
Шесто. Организмът се изморява основно от шума на двигателите. Постарайте се да се снабдите с тапи за уши или наушници с шумозаглушители, за да се чувствате по-добре след полета.
Седмо. Може да е съвпадение, но може да върши работа. Частта при опашката на самолета се запълва последна и затова имате шанс да се окажете сами на четири седалки.
В обществото ни битува убеждението, че българите са известни като добри математици. То се подхранва от успехите на нашите момчета и момичета в различните олимпиади по дисциплините, свързани с математиката. По принцип математическите наклонности се проявяват още в началото на обучението, а често е и като влюбване от пръв поглед. При Валентин..
В тайландското село Ко Паньи от провинция Панг Нга живеят около 360 семейства. Никой не се шокира от факта, че предците им произхождат от две мюсюлмански фамилии, пристигнали чак от индонезийския остров Ява. Но че абсолютно всички постройки са наколни, вече е повод за учудване. Населението от 1600 души доскоро се е препитавало само с риболов,..
"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..
Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече. Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg