Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Героите букви в „АЯ – чудният свят на буквите“

Как визуалният образ на героите-букви инспирира текстове, които допълват буквите. Как рисунките типажи, базирани на буквите от българската азбука, могат да се превърнат в знаково разпознаваеми.

Всички тези истории се обединяват от образа на главната героиня - малкото момиченце – АЯ.

Как всяка буква може да се окаже герой в кратка история-приказка и какво можем да открием на страниците на новата детска книга „АЯ – чудният свят на буквите“.

Темата коментира в “Нашият ден“ Боряна Центнер, автор на книжката.

“Самата тема на книгата е образователна. Ясно е, че буквите са нещо, с което децата от ранна възраст трябва да се запознаят и да ги заобичат, което е по-важното.

Книгата започна свой собствен живот още докато се пишеше и създаваше – текст и илюстрации, защото те се оказаха неразривно свързани.

При промяна на текста се променяше героят, при промяна на героя се променяше и текстът.

Получи се една книга, която според мен става и за по-малки и за по-големи деца. По-малките ще могат да гледат картинките и текстът ще им се чете от родителите, а по-големите вече ще вникват в текста, който е малко за по-големи деца.

Търсим като художници характера на всяка буква. И в текста всяка буква би трябвало да заинтригува децата по същия начин, като необичаен, ярък характер.

Разговора можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо европейски и азиатски филми почти не се разпространяват в България?

В киносалоните в България рядко се разпространяват филми от Европа и Азия. В предаването "Какво се случва“ Светлана Дамянова от София филм фест и програматорът на Киномания Христо Христозов изразиха мнение, че се повишават разходите за разпространението на филми, които не са американски. Рекламата също оказва влияние и слабото разгласяване води до..

публикувано на 23.08.24 в 17:00

Галина Попова: Детската книга е добър възпитател

"Цели шест приказки за цветята с много информация за тях, символиката и отношенията между хората е събрала в книгата си  "Приказки за белите цветя" Терез Никол. Всяко едно цвете символизира различни емоция и отношение, а в края на книгата кратко, систематизирано и съдържателно се поднася информация за конкретното цвете. Така читателите могат да..

публикувано на 23.08.24 в 15:28
Бюст-паметник на Пенчо Семов в Габрово

Документален филм ще възроди спомена за габровския дарител Пенчо Семов

Радослав Стоянов, директор на Професионалната гимназия по туризъм "Пенчо Семов" в Габрово, сподели в ефира на предаването "Нашият ден" своята визия за развитието на професионалното образование и ролята на индустриалеца и дарител Пенчо Семов в българската история. Гимназията, която Стоянов ръководи, е специализирана в областта на туризма, като основните..

обновено на 23.08.24 в 13:06
Саковата къща в

Етнографски музей "Етър" на 60 години

Етнографският музей "Етър" става на 60 години. За историята на музея и празненствата по повод годишнината – разговор в "Нашият ден" с уредника  Румяна Денчева . "Етърът“ е създаден през 1964 година като етнографски парк-музей и вече 60 години ни пренася в света на възрожденските българи. Освен музей "Етърът" е и център за проучване на..

публикувано на 23.08.24 в 10:32

Три родолюбиви похода в кулминационния ден на Шипченските чествания

За участието на Ротари клуб - Габрово във възстановяването на честванията на Шипченската епопея и походите, които организира клуба по време на честванията, разказва в "Нашият ден" Пламен Иларионов – секретар на Ротари клуб - Габрово. В кулминационния ден на тържествата (24 август) Ротари клуб организира три туристически похода , чиято крайна..

публикувано на 23.08.24 в 10:02