Радослав Стоянов, директор на Професионалната гимназия по туризъм "Пенчо Семов" в Габрово, сподели в ефира на предаването "Нашият ден" своята визия за развитието на професионалното образование и ролята на индустриалеца и дарител Пенчо Семов в българската история.
Гимназията, която Стоянов ръководи, е специализирана в областта на туризма, като основните направления са хотелиерство и ресторантьорство. В момента в учебното заведение има четири паралелки по тези направления. Според директора качественият туризъм е резултат от добра подготовка, но той изрази съжаление, че в България все още не можем да предоставим туристическа услуга, сравнима с тази в страни като Гърция и Турция. Основната причина за това, по негово мнение, е недостатъчният брой квалифицирани кадри.
Учениците в гимназията практикуват в реални условия в заведения и ресторанти на територията на Габрово. Обучението включва изучаване на английски и немски език, което според Стоянов е важен елемент за успешната реализация на младите специалисти. Училището се отличава с индивидуален подход към всяко дете и с внимание към развитието на специфичните умения на учениците. В момента най-търсените кадри в областта на туризма са именно тези, които гимназията подготвя, като ежегодно от училището завършват между 80 и 100 специалисти.
Радослав Стоянов разказа и за патрона на училището – индустриалеца и дарител Пенчо Семов, наричан "българският Рокфелер". Той е един от най-значимите благодетели в българската история, а за неговия живот и дейност в момента е създаден инициативен комитет, който работи по заснемането на документален филм. Идеята е да се отдаде заслуженото признание на Пенчо Семов и неговия принос към обществото.
Чуйте разговора в зувковия файл.
В подкаста "Импулсът в мен" представяме интересните корени на традициите по Великден. Модерните времена, в които днес живеем, са много различни, но все пак традиционните елементи от миналото са се запазили в голяма степен – яйцата да се боядисват в четвъртък или събота, на трапезата да има козунак и агнешко, да се ходи на църква, хората да са..
"Великден" не е сред популярните творби на гениалния поет Пейо Яворов. Младият и неизвестен лирик изпраща стихотворението до редакцията на списание "Мисъл". Д-р Кръстев му отговаря с писмо от 16 май 1900 година, и то с взискателност, която издава и доверие към автора: "Вашият "Великден" съвсем не е Ваш в последната строфа: иска, струва ми се,..
Тя е журналист и телевизионен продуцент, но преди около 20 години постепенно навлиза в дебрите на доброволчеството. Въпреки скептицизма наоколо Минена Нейова създава творческо ателие в центъра на София с името "Прегърни ме". Основната дейност на екипа включва артзанимания за деца в неравностойно положение. Последният проект в края на годината бе..
Новият дом на независимия театър – сцена "Спам" има своята първа премиера. На 26 април и 9 май в новото сценично пространство, поместено в Националния студентски дом, ще се играе "Три за щастие" . Драматургията и режисурата на спектакъла са дело на Ана Батева. Тя включва цитати от Албер Камю и така разказва една абсурдно комична история за..
На 23 април под надслов "Това е толкова ъндърграунд" се открива фестивалът за пърформънс изкуство "София ъндърграунд". Събитията в програмата му продължават до 27-и, неделя. Тази година фестивалът задава въпроса може ли ъндърграундът да остане под земята и каква е ролята му в съвременния артистичен свят. Доколко социалните медии, навикът на..
Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията им "до 15 учебни дни в една учебна..
"Христос възкръсна от мъртвите, като чрез Своята смърт победи смъртта и на ония, които бяха в гробовете живот подари.” Това са словата от Пасхалния..
В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg