Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Международен форум, посветен на правната помощ

| обновено на 04.06.21 в 13:58
Снимка: личен архив на Анелия Торошанова

Гарантирането на равен достъп на лицата до правосъдие чрез осигуряване и предоставяне на ефективна правна помощ е една от мисиите в Стратегията на Националното бюро за правна помощ (НБПП). Следователно не би било възможно да има равен достъп до правосъдие без осигуряването на ефективна правна помощ и обратното.

Общите правила на правната помощ при граждански и търговски дела основно са регламентирани в Директива 2003/8/ЕО — подобряване на достъпа до правосъдие при презгранични спорове чрез установяването на минимални общи правила за правната помощ. Тя е свързана със защитата на заложените основни права в Хартата, като има за цел:

· подобряване на достъпа до правосъдие при презгранични граждански дела;

· установяване на общи за ЕС правила за правната помощ;

· гарантиране, че хората, които не могат да си позволят правна помощ, ще получат достъп до нея;

· насърчаване на сътрудничеството в областта на правната помощ между държавите от ЕС.

Юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида" се излъчва от с. Енина, Казънлъшко, където се провежда Международният форум, посветен на правната помощ и на трансграничната правна помощ, организиран от Асоциацията за жените адвокати и Националното бюро за правна помощ.

Наталия Илиева, председател на Националното бюра за правна помощ, дава разяснения за Нормативната уредба на правната помощ в България:

"Националното бюра за правна помощ е държавен орган, който управлява бюджета на Р. България, свързан с предоставянето на правна помощ и достъпа до правосъдие. Най-общо казано, лицата, които имат право да получат правна помощ, финансирана от държавата, са социално слаби граждани и лица от уязвими групи. Правната помощ се допуска за консултация, с оглед постигане на споразумение, и изготвяне на документи за завеждане на дело, представителство пред органите от Закона за правната помощ (органите на досъдебното производство, съдилищата), представителство при задържане по Закона за МВР, широк кръг от лица и от правна помощ. Същественото е, че всички желаещи да се обърнат към Националното бюра за правна помощ, могат да го направят лично чрез попълване на заявления. 

Функционира и Национален телефон за правна помощ 0700 18 250 от 9 до 17 ч. двама адвокати дават консултации на граждани по телефона."

Адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати, организатор на Международния форум, с друг важен акцент в дискусията за трансгранична правна помощ:

"Представителство от адвокат, или предоставяне на правни съвети безплатно за лицето, или със значително намалени разходи за него, при предвидени в закона хипотези, или при липса на средства на лицето при участие в производство пред държавни органи и съд.

Правната помощ се допуска за лица, които:

Имат право да получат правна помощ по реда на Закона за правната помощ (ЗПП) и процесуалните закони (ГПК, АПК и НПК - чрез назначен техен служебен защитник;

Законът изисква да им бъде назначен особен представител по реда на процесуалните закони, за процесуално представителство пред съда, в предвидените от закона хипотези."

В звуковия файл можете да чуете интервю с Наталия Илиева и с адв. Елка Пороминска, която обяснява и основните видове правна помощ.

Във форума участват представители на адвокатските колегии в Милано, Рим и град Бусто Арсицио – Италия, а също и представители на жените юристи в Италия. На форума присъстват и представители на адвокатските колегии от цялата страна.

В звуковия файл можете да чуете разговор с Даниела Капело и адв. Мария Ганчева по темата за особеностите на правната уредба и практическото приложение на безплатната правна помощ в Италия. Както и темата за приложението на директивата 2003-8 на ЕС.

Даниела Капело е секретар и член на УС на Асоциацията на жените-юристи в Италия, секция Милано и член на Адвокатска колегия гр. Милано, Италия. Адв. Мария Ганчева е член на Асоциация на жените-юристи, Италия, и член на Адвокатска колегия Милано, Италия.

Чуйте повече в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елица Дякова

Инициативност

Елица Дякова работи в МИГ Долни Дъбник и Долна Митрополия – Местна инициативна група, която да подпомогне на място земеделските стопани и производителите в района. Местните инициативни групи разполагат с достатъчно инструменти, за да изграждат общност и да съживяват малките населени места,   с помощта и на местни инициативни хора, черпейки..

публикувано на 05.10.24 в 16:35
Амир Горен

Амир Горен: Ще запомня миризмата на кръв и омраза

Полковник Амир Горен, утвърден международен експерт по въпросите на антитероризма, ветеран от 8 войни, активно участвал в стотици бойни действия, който има 42-годишен опит в областта на отбраната и сигурността към  IDF  и е съосновател на отряда от командоси "Маглан", разказва за първи път пред слушателите на БНР, в "Мрежата", от първо лице, за..

публикувано на 04.10.24 в 16:45

Игровизация в образованието: Основен акцент на Sofia Game Night

Малко по-малко от месец ни дели от една от най-очакваните вечери за гейминг общността – голямата нощ на игрите, позната като Sofia Game Night. Това е най-голямото събитие за видеоигри, мобилни приложения и настолни образователни игри в България. За втора поредна година събитието ще включва не само изложби, но и лекционна част, в която ще се..

обновено на 04.10.24 в 14:12
ОД на МВР в Пловдив

Защо бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР - Пловдив води дълга съдебна битка

Защо в продължение на две години бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР (полицията) в Пловдив води битка в съда и иска да докаже, че неговият отдел е бил преструктуриран, за да бъде назначен ексдиректорът на местната дирекция на МВР Димитър Балев? Какъв е Частният случай на Траян Тодоров от град Пловдив? Той води 2-годишна съдебна битка в опит..

публикувано на 04.10.24 в 13:25
д-р Ани Шкодрова

Защо пациентът и терапевтът трябва да "кликнат", или за важността на доверието в терапията

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" имахме удоволствието да разговаряме с д-р Ани Шкодрова – психиатър с дългогодишен опит и съосновател на център "Емпатиум", посветен на психичното здраве и възстановяването. В интервюто тя сподели важни неща относно терапевтичния процес и значимостта на доверието между пациента и терапевта...

обновено на 04.10.24 в 12:27