Възможно ли е да бъде преборена порочността на властовите структури при работата с горския сектор? За какво се оказа достатъчен последният месец?
Темата коментира в “Нашият ден“ Александър Дунчев, директор на Изпълнителна агенция по горите:
“Всеки може да направи много за горския сектор – даже не е нужно и да е във властта. Най-големите постижения сме постигнали извън властта, защото тогава човек е тотално независим и никой не може да му повлияе.
Най-голямото предизвикателство във властта даже не са външните фактори, а егоизмът и себичността на властимащите хора."
Незаконна сеч
"Откъде идват всичките проблеми за гората във връзка с тази власт? Как се стига до незаконната сеч? До тези стотици отсечени дървета край Бачковския манастир?
Имайки възможност един месец да съм във властта, започнах да обикалям с колегите по места. Бяхме по Черноморието, Самоковско, Берковско. Тази седмица бяхме и в Дулово в района на Силистра и навсякъде виждаме, че моделът е тотално сбъркан.
Цялата незаконна сеч произтича от две основни неща. Даже да хванем нарушителите, било то бракониери или някаква фирма, или служител, който е прикрил нарушение, твърде често им се разминава по пътя към правосъдието. Наказанията или са слаби, или много често се избягват и не се плащат.
Много често на бракониерите няма какво да им се вземе. Това са малоимотни хора. Друг път тези по-влиятелните и успяват да си купят свободата и избягването на правосъдие.
Виждаме, че има една тотална безнаказаност, която води до това някой да отиде и да изсече гората на Бачковския манастир, което освен прегрешение е и огромно престъпление.
Това чувство на безнаказаност е единият проблем и то не е проблем на горската система. Това е проблем на цялата държава. Ние го виждаме на всички нива.
Вторият проблем, който се забелязва, е това, че хората, които трябва да контролират, от които зависи да не се случват нарушения в горите, са обречени на неуспех, защото самата система през последните 20 години се опорочи до степен, в която почти всички назначения са политически.
Някой някъде има политическа идея, а не професионална. Търсят се хора, които да изпълнят политически задачи, а не професионални. Оттам лесовъдството в гората през последните 20 години отстъпи на поръчките в гората.
Поръчки – да не бъде закачан един, да бъде оставен втори, да не се правят проверки на трети, да бъде смачкан четвърти, който е неудобен.
Тази система превърна горските служители в поръчкови, което е изключително тъжно. Хората по места нямат много избор. В момента търсим решение как да се справим с тази порочност на системата.
Но докато търсим решение, забелязахме още нещо много интересно. Забелязва се, че има и друг порок на системата. Тя изцяло се е обърнала да гони най-слабото звено в горите – горския сектор.
Това са лесовъдите, които се борят на последно ниво, за да се случва добро за тази гора. И секачите, които много често са хора без образование. Това са много обикновени хора, които вършат тази работа просто защото няма какво друго да вършат. Не са избягали в чужбина, останали са в България. Ходят в гората и секат често по най-първобитния начин с конче и каручка.
Точно това са хората, които отнасят цялата наказателна сила на държавата, когато се бори с незаконен сеч. Тези хора в 99% от случаите изобщо не са виновни. Някои от горе им е казал – “Сечи там, извади ми най-дебелите трупи, защото те са най-ценни. Нищо, че са маркирани, аз после ще ги маркирам с фалшива марка“. После контролните органи ходят и гонят само секачите, а не поръчителите.
Чуйте Александър Дунчев в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" – не, че го искаме, но често пъти какъвто абсурд напишем в нашите сатири, такъв се случва не след дълго. Подробности и примери ще има в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", композирани и изпети от Рашко..
В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Иван Матеев, Велико Търново: Аз съм инвалид, прикован съм към леглото и живея от социални помощи. В началото на годината получих известие, че дължа по старо дело за имот съдебни такси в размер на 200 лв.,..
Българският център за нестопанско право обяви началото на кандидатстването за 15-ото издание на програмата LET’S GO: Програма за предприемачество за НПО за 2025 г. Тази инициатива е насочена към гражданските организации, които желаят да стартират стопанска дейност, свързана с тяхната мисия. LET’S GO е интензивна тримесечна програма, която ще се..
Институтът по социални дейности и практики (ИСДП) участва като партньор в международния проект CARING – инициатива, насочена към предизвикване на социалните норми с цел намаляване на насилието над деца в училище. Проектът обхваща ученици, учители, родители и местни образователни институции, като в него участват общо 32 училища от България, Румъния,..
Според официални данни на Националния статистически институт за 2020 г. 96.3% от случаите на причиняване на смърт при пътнотранспортни произшествия се дължат на неправилни действия на водача, като от тях 29.3% са следствие от движение с превишена ил несъобразена скорост. Осъденият за 20 години затвор за жестоката катастрофа с две жертви в София Георги..
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва..
Неволята често се оказва най-добрият, макар и труден учител. Именно чрез нея изграждаме по-дълбоко разбиране за себе си, за околните и за важността на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg