Можете да се насладите на това културно наследство до 11-и август в Галерия “Синтезис“ в София.
Изложбата обхваща периода от 1900 година до началото на Първата световна война и освен непоказвани досега фотографии на Волц от балканските войни, изложбата включва снимки на стара София, пейзажи от различни места в България, първите въздушни панорамни снимки на България, направени от фотографа с аероплан.
Архивът на Георг включва и репортажни кадри от важни събития от периода на Третото българско царство, като обявяването на Независимостта на България, посещението на великия княз Владимир Александрович, откриването на Паметника на Цар Освободител, строежа на храм-паметника “Свети Александър Невски“, както и кадри след голямото земетресение през 1913 година в Горна Оряховица.
За архива разказва в “Нашият ден“ Биляна Карастоянова, фотограф и спасител на архивите и куратор на изложбата „Непознатият фотограф“. Самата тя е потомка на дворцови фотографи.
“Волф не е дворцов, а придворен фотограф, има лека разлика. Той е официален придворен фотограф на Негово Величество цар Фердинанд.
Моят прадядо Димитър Карастоянов също е придворен фотограф. И може би оттам идва моят интерес към този, който попадна при мен и имах удоволствието да го обработя и да го представя на публиката.
Самият труд, правенето на една такава изложба, тази книга-албум, която е още по-изчерпателна и богата, ми отне изключително много време. Поне на мен ми отне 3 години. Информация намерихме при неговия внук инж. Иван Терзиев."
Чуйте Биляна Карастоянова в звуковия файл.
Личният секретар на негово величество Цар Симеон II Явор Кирилов разказва в “Нашият ден“ за срещата на Негово величество с изложбата.
Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..
Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..
В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg