Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Измерения на грижата за възрастните – еволюира ли обществото

Снимка: Ани Петрова

Беше публикуван сборникът „Измерения на грижата: между личното преживяване, социалните регулации и здравния активизъм“ със съставители доц. дфн Стоян Ставру и гл. ас. д-р Теодора Карамелска. В него са включени 17 текста, които оглеждат грижата от различни перспективи и търсят измеренията на нейната еволюция в съвременното българско общество.

Разделени в пет раздела, те предлагат трансдисциплинарен подход към проблемите, свързани с увреждането и старостта.

Темата коментира в “Нашият ден“ социологът Теодора Карамелска.

“Работата, поместена в сборника, ни показва, българското общество продължава да се намира в едно състояние, което ние, социолозите, наричаме “аномия“.

Социален ред, устойчивост и стабилност на ценностния хоризонт продължава да липсва. В биографичните разкази, които ние изслушахме, записахме и след това анализирахме, се сблъскахме, на първо място, с липсата на чуваемост. Както от страна на институциите, така и от страна на широкото обкръжение.

Хората, които полагат грижа за дементно болните си близки, често пъти не признават заболяването, тъй като се притесняват от социалната стигма. От непредвидимостта на реакциите на околните спрямо хората с Алцхаймер. Липсата на информация, липсата на подкрепа, както един от моите респонденти казва – “самата аз се превърнах в линейка“.

В липсата на дори елементарна битова помощ. Продължаваме да сме свидетели на една разкъсана социална тъкан, в която всеки, който в един момент е принуден да се грижи за дементно болния си баща или майка, се оказва често пъти съвсем сам.

Социалната тъкан в България продължава да бъде силно разкъсана.

Нашата задача не беше просто да картографираме тази разкъсаност, но беше и да видим дали все пак сред по-младите поколения, особено при родителите, които полагат грижа за деца с увреждане, не се появява и една нова форма на обнадеждаващ активизъм. На стремеж да излязат от задкулисието на социалното и да представят проблемите си, да потърсят помощ, да се обединят.

Мисля, че това може да се наблюдава сред по-младите поколения съвсем категорично.

Младите поколения са готови да се борят със стигмите, с етикирането. Не се страхуват да излязат в медиите, да разговарят със специалисти, да търсят широк спектър специалисти, да търсят информация.

Особено родителите, които са с деца със синдром на Даун. Те са особено активни."

Чуйте Теодора Карамелска в звуковия файл.

Снимки: БНР, Фондация "Медийна демокрация"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Мамфидент": Изкуствен интелект в помощ на майките след раждане

Все повече научни изследвания насочват вниманието към психичното здраве на жените след раждане и необходимостта от навременна и достъпна подкрепа. В предаването "Време за наука" бе представен иновативен проект – виртуален терапевт, създаден да помага на жени, страдащи от следродилна депресия. Една от създателките на платформата "Мамфидент",..

обновено на 25.02.25 в 13:34

Енергийна бедност и замърсяване на въздуха: Как да излезем от порочния кръг?

Софиянци често казват с ирония, че виждат какво дишат. Въпреки че проблемът със замърсяването на въздуха е национален, столицата се намира в центъра на дебата не само заради голямата концентрация на население, но и поради значителното потребление на енергийни ресурси. Около 30% от целия използван газ в България отива за осигуряване на парно и топла..

обновено на 25.02.25 в 12:39

Черни връх без граници: незабравимо изживяване за хора с увреждания

Фондация "Ела и ти" за пета поредна година покани хора с увреждания да изкачат Черни връх, водени от силата на общността. "Панти, шейни, усмивки" – така наричат събитието, защото за тях следите в снега са белег на споделените емоции, а усмивките – знак, че си част от нещо по-голямо. С помощта на доброволци и планински спасители участниците успяха..

публикувано на 25.02.25 в 12:00

Връчиха Годишните награди за образование по икономика в средните училища

На 20 февруари 2025 г. във Висшето училище по финанси и застраховане (ВУЗФ) се проведе тържествената церемония по връчването на Годишните награди за образование по икономика в средните училища за 2024 г. Събитието, което се организира за втора поредна година, има за цел да отличи и признае успехите на ученици, учители и директори, доказали своите..

публикувано на 25.02.25 в 11:22

Финансовата грамотност – ключово умение за бъдещето

В днешния свят финансовата грамотност е съществено умение, което трябва да бъде интегрирано в образованието. В рубриката "Темата на деня" експерти обсъдиха как личните финанси могат да станат част от знанията, които българските ученици получават в училище, и как представители на бизнеса могат да допринесат с личния си опит. Гости в ефира на "Нашият..

обновено на 25.02.25 в 11:17