„Учително евангелие“ от Константин Преславски е важна част от книжовното наследство на Първото българско царство. Съчинението е може би е най-известно със самото си начало “Азбучна молитва“ – оригинално дело на самия Константин.
Учителното евангелие представлява компилация от 50 преводни и една оригинална беседа, тълкуващи определени откъси от четирите евангелия. Всяко тълкувание включва уводни и заключителни части, написани от средновековния български книжовник. То съдържа ценен материал за историята на българския език и за усилията на старобългарските книжовници да създадат нов висок литературен език, с който да се изразяват християнските богословски термини и реалии, но тези усилия са частично познати.
Съчинението на Константин Преславски все още не е било обект на изследване. Изданието на паметника е снабдено с речници индекси. Тази задача започна разгръщането си през тази година с проекта на Института за балканистика с Център по тракология при БАН „Словното богатство на Учителното евангелие на Константин Преславски: старобългарско-гръцки и гръцко-старобългарски речници индекси“, който е финансиран от Фонд научни изследвания.
Международният екип включва както утвърдени специалисти, така и млади учени, които ще придобият опит в работата по съставянето на речници на средновековни съчинения. С издаването на тези речници-индекси, предвидено както в традиционен, „Гутенбергов“ формат, така и в дигитален, ще се хвърли повече светлина върху развоя на български книжовен език.
Чрез съпоставянето на старобългарския превод и гръцките оригинали ще се разбере повече за преводаческата техника на Константин Преславски и за делото на книжовниците от Първото българско царство.
Чуйте разговора с д-р Иван П. Петров, участник в проекта.
В епизод 577 "Трамвай по желание" представя на своята публика необикновения поетичен разказвач и театрален драматург Хелиана Стоичкова. Хелиана Стоичкова е родена през 1980 година в София. Завършва драматургия в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Впоследствие прави докторантура по специалността на тема "Характеристика на атрактивния персонаж посредством..
Наскоро на "Сцена Дерида" беше премиерата на документалния филм "Тетралогията на Талев" под режисурата на Калина Липовска. Той е изграден от две части – документална и игрална. В него младите таланти на театрална школа "Водолей" с ръководител Симона Попова пробуждат историята с проект, посветен на живота и творчеството на Димитър Талев – един от..
Изложбата "Крум Дамянов. Скулптура" може да бъде видяна до 14 март в галерия "Райко Алексиев" на СБХ. Експозицията, която включва 5 по-мащабни скулптури и над 20 пластики, беше открита от художничката Долорес Дилова, художничката. Тя каза, че това са непоказвани творби на автора, който с творчеството си респектира и вдъхновява. По..
Съюзът на артистите в България обяви тазгодишните номинации за наградите "Икар", които се присъждат на най-добрите постижения в сценичните изкуства. Актрисата Ивана Керанова е номинирана в категорията "Дебют". Номинацията е за ролята на Фем в спектакъла "БиФем" от Людмила Петрушевска – п остановка на Ростислав Георгиев в Драматичния театър..
Постановката на "Венецианският търговец" от Уилям Шекспир, представена на сцената на Народния театър "Иван Вазов" под режисурата на Явор Гърдев, предлага задълбочен и актуален поглед върху класическата пиеса. Този спектакъл, съчетаващ модерна визия и уважение към оригиналния текст, е п одплатен с нов превод, създаден от проф. Александър Шурбанов...
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg