През 1841, преди цели 180 години, англичанинът Томас Кук организира еднодневна железопътна екскурзия и това се смята за начало на организирания туризъм.
Темата коментира в “Нашият ден“ Константин Занков от Института за анализи и оценки в туризма.
“Организираният туризъм се развива много динамично и вече виждаме много различни форми на туризъм, за разлика от класическото пътуване на Томас Кук, което започва още с влак през далечната 1841 г.
Това, което виждаме в последно време, е много силна дигитализация, все повече туристи и пътешественици резервират своите пътувания онлайн.
Правят сами своите пътеки по алтернативни маршрути. Използват атрактивни предложения на туроператори. Доста по-различни спрямо това, което е било преди.
Има едно много динамично развитие на туризма, което ще виждаме тепърва в бъдеще."
По-интересните моменти
"Първото пътуване тръгва именно от Томас Кук, когато 570 души във Великобритания стартират своя първи продукт – говорим за организиран туризъм и за пакетна услуга.
Около 13 години по-късно се създава и първата специализирана фирма, т.нар. "туроператорска агенция", която сега вече виждаме много често.
Първоначалните пътувания тогава са били основно в самата Англия. Самите организирани екскурзии са били направени за различни таргет групи туристи с различни финансови възможности, но основно на територията на Острова.
Години по-късно вече виждаме пътувания и до Франция, и до Италия, до Америка и Египет. Делото на Томас Кук определено изиграва историческа роля в организирания туризъм и можем да кажем, че той е родоначалникът на съвременния."
В България
"У нас първото организирано пътуване стартира от Алеко Константинов с изкачване на Черни връх, където се организира един съюз."
Защо фалира “Томас Кук“
"Не можем да кажем, че беше неочаквано, тъй като те залагаха на традиционен модел на туроператорството със закупени чартърни полети и собствен парк на самолети. Продажба чрез каталози, чрез офиси и една огромна мрежа от офиси на място.
Можем да кажем, че бизнес моделът не отговаряше на съвремието. В днешно време е много важно бизнесмените и предприемачите да бъдат изключително адаптивни.
“Томас Кук“ имаха тогава стратегия за дигитализация за преминаване към онлайн модела, но не я бяха задвижили. И с времето нямаха достатъчно финанси за ликвидност.
Те имаха много голяма инвестиция в наеми на офиси и в покупка и поддръжка на самолети. В днешно време туроператорите продават повече онлайн и съответно използват и нискобюджетни авиолинии и редовни авиолинии.
Има много повече възможности да бъдат много по-гъвкави. И съответно, когато има по-малко търсене, да има по-малко разходи.
“Томас Кук“ продължаваха да продават със списания с каталози и т.н. Виждаме силата на социалните мрежи, ревю сайтовете – всичко, което се случва онлайн. Можем да кажем, че причината е комплексна – и финансова, и дигитална, и свързана с конкуренцията."
Туризъм в Космоса
"Следващото ниво вече ще бъде за пътувания в Космоса. Виждаме колко динамично се развива света и колко атрактивни пакети предлагат туроператорите. Определено предстоят много интересни неща в развитието на организирания туризъм."
Чуйте Константин Занков в звуковия файл.
Данни за това как да се отнасяме към покойниците откриваме още в Стария завет. Молитвите за мъртвите съществуват от древност, тъй като "в Христа всички са живи”. Всяка събота от седмицата е посветена на покойниците. Традиция е на задушниците, установени от църквата за общ помен за починалите да се посещават гробищата, за да отдаваме дължимата..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Това отношение към журналисти не е отсега, а от доста отдавна. Минаха немалко години, откакто Анна Цолова влезе в директен конфликт с политици по време на предаване и вместо да беше..
В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..
В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..
Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас). Експерт по проблемите на националната,..
Мечтаният от мнозина остров Бора Бора е малко късче земя от архипелага Дружествени острови на Френска Полинезия, заобиколено от лагуна и риф. В центъра му..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
В средата на 60-те години пред знаменития френски маестро се отварят широко вратите на най-реномираните театри на Стария континент и отвъд океана...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg