Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нова впечатляваща творба на Гонсало М.Тавареш на български

Гонсало М. Тавареш
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Един от най-интересните съвременни португалски автори Гонсало М. Тавареш има вече трета книга, преведена на български език – „Матео остана без работа“. Той е философ по образование и преподавател по теория на науката в Лисабонския университет и вероятно това е една от причините неговите книги да предизвикват такъв интерес със своята нестандартност. 

Такава е и „Матео остана без работа“. Разделена на три части, книгата съдържа 24 истории, които можем да наречем кратки разкази, но особеното е, че те са свързани по азбучен ред на имената на персонажите, като всеки второстепенен герой става главно действащо лице в следващия. 

Имената впрочем са взети от композиция на португалския фотограф Даниел Блауфукс с надгробни плочи на евреи, загинали в концентрационни лагери. Когато стига до буквата М на Матео, разказът се превръща в кратка новела, а третата част е послеслов от есеистични разсъждения, свързани с предишните две части и е наречена „Бележки към „Матео остана без работа“. 

Там Тавареш пише за азбучния ред, по който са тръгвали евреите към концентрационните лагери, което е един от ключовете към структурата и разбирането на книгата, и уточнява: „Да се даде човешко име на нещо, което се случва в света, е един от начините да се направи по-човешко чудовищното и уродливото, което не разбираме.“

Книгата е в превод на Даринка Кирчева.

Снимки – ЕПА/БГНЕС и изд. Ерго



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Декоративно-монументалната пластика на Любен Димитров

Седем произведения на Любен Димитров са включени в изложба в галерия "Квадрат 500". Те са собственост на Националната галерия, Софийската градска художествена галерия, Художествената галерия в Казанлък и наследниците на художника. Кураторът на изложбата Весела Христова-Радоева коментира: "Любен Димитров е не само забележително с богатото си..

публикувано на 16.12.24 в 17:25

Силата на човешкия дух в "Без крила"

Българският игрален филм "Без крила" е в киносалоните. Той разказва живота на Михаил Христов – параолимпийски световен шампион на дълъг скок.  От момента, в който губи двете си ръце при инцидент с електрически ток и взема решението да се занимава професионално със спорт, филмът проследява личната му борба както на психологическо, така и на физическо..

публикувано на 16.12.24 в 17:18

Ясни са проектите за изпълнителски и музикални изкуства на "Топлоцентрала"

РЦСИ "Топлоцентрала" обяви резултатите от "Отворената покана" за изпълнителски и музикални изкуства. Тя ще осигури сцена на 19 нови спектакли, концерти и пърформанси. Избраните заглавия ще бъдат част от афиша на регионалния център през 2025 г, получавайки техническо осигуряване и помощ от екипа. Кандидатурите бяха подбрани от жури в състав: Ралица..

публикувано на 16.12.24 в 16:45

Румяна Николова, Николай Генов и тяхната "Голяма книга за 9 страни от Латинска Америка"

"Terra Култура" се отправя на мислено пътешествие до Латинска Америка заедно с авторския тандем Румяна Николова и Николай Генов – отдадени пътешественици и журналисти, автори на пет големи книги за далечни страни. След пътеписите, посветени на Италия, Китай, Индия и Испания българските читатели вече могат да прочетат и "Голяма книга за 9..

публикувано на 16.12.24 в 13:01
проф. Калина Стефанова

Театърът на Източна Европа – театър, който променя живота

До 1967 година липсва каквато и да е информация за театъра на Източна Европа, а днес вече можем да четем за него през история, критика и примери за режисьорските почерци, оформили театралната култура на Източна Европа през последните десетилетия. Причината е излязлата вече на български език книга "20 режисьори-първопроходци от Източна Европа"...

публикувано на 16.12.24 в 12:10