Най-авторитетното списание за литература и изкуство в България "Съвременник" пуска своя втори брой за 2021 г.
В него читателите ще имат възможност да прочетат романа на Сергей Довлатов „Зона”, поезия от Джеймс Райт, Франц Райт, Рада Александрова, Иван Христов, разкази от Джумпа Лахири, Андрея Лий, Алегра Гудман, Пламен Антов и др.;
Фрагменти от Едвин Сугарев, а в рубриката „Ателие“ гостува художникът Димитър Чолаков. В този брой на „Съвременник“ можете да прочетете и “Критически хроники” с Митко Новков и Патриция Николова. И още много, много литература и изкуство.
Писателят и главен редактор на изданието Владимир Зарев гостува в "Артефир" и разказа повече за новия брой:
"Имам 47 години трудов стаж и 47 години работя единствено и само в сп. "Съвременник". От 1989 г. имам честта и удоволствието да бъда негов главен редактор. Аз съм се сраснал с това списание – усещам го като един мъдър, прекрасен, верен приятел – духовен приятел, с който винаги мога да вляза в някакъв диалог.
Ние винаги се стремим да покажем на нашия читател това, което се случва не само в България, но и по света. Това, което определя в момента духовното развитие на човечеството, както, разбира се, и неговия упадък. Защото, лично според мен, човечеството в момента е в явен прогрес – с тези средства за общуване, с този интернет... Но в същото време е и в упадък точно с тези средства за общуване, които направиха безсмислено и отчуждиха хората от общуване помежду им. Младите хора не знаят как да общуват – те си чатят. Те имат по 1000 приятели, без да имат нито един реален приятел...
Мисля, че преводните ни разкази в този брой са много интересни. Има утвърдени и нови и непознати имена. Стремим се да следим всичко най-интересно и значимо в световната литература и да го представим на българския читател. Нашите преводачи са много добри и имат прекрасен вкус.
И в този брой има българския литература. Бих обърнал внимание на Фрагментите на Едвин Сугарев, в които се открива помъдряването на този чудесен български поет. Пламен Антов с два прекрасни разказа – той и като поет, и като белетрист винаги е необикновен, странен, сложен, дори абсурден, но въздействащ автор...."
Чуйте повече подробности в звуковия файл.
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg