Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Цветеслава Гълъбова:

Липсата на доверие в институциите пречи за справянето ни с пандемията

Противопоставянето на хората води до отслабване на обществото

Д-р Цветеслава Гълъбова, психиатър
Снимка: Личен архив

От полунощ влезе в сила заповедта на здравното министерство, с която се въвеждат допълнителни по-строги мерки за борба с коронавируса.

Предвиждат се заведенията и игралните зали да работят до 23 часа. Дискотеките и нощните клубове да затворят. Спира се провеждането на концерти и други мероприятия, където няма осигурени места за посетители.

Кината и театрите ще работят с половината от капацитета си, а фитнес залите с 30 на сто от него. Спира се и провеждането на концерти.

Три организации на хотелиери и ресторантьори обявиха протести заради ограничителните мерки. Днес те ще блокират възлови кръстовища в Русе, Добрич и Хасково. Голям протест е обявен и в София и ще се проведе в сряда. Участие в протеста са заявили представители на различни браншове. Той е насрочен за утре пред Народното събрание.

Темата коментира в “Нашият ден“ д-р Цветеслава Гълъбова.

“Вече от година и половина сме така, периодът е дълъг и края му за съжаление не се вижда. В началото ни се казваше, че това ще е за някакъв период от време. След това се надявахме ваксините да го променят. Оказва се, че и с ваксините трябва отново да спазваме някакви мерки.

При масовия човек остава убеждението, че нещо не е така. Масово хората станаха по-невротични, отколкото бяха. Склонни са да не спазват мерките, именно защото не вярват.

Това прекършено доверие в институциите, което не е само по повод на пандемията в случая изобщо не ни помага, напротив много ни вреди.

Освен това включването и на децата, втора поредна година те няма да учат по обичайния начин. Това се възприема крайно негативно с пълно основание, защото за децата социализацията е от първостепенно значение.

В периода на детството и юношеството те се учат на социални умения, а те се добиват в социума.


Разделянето

Със сигурност това, до което ще ни доведе няма да е добро. Никога разделянето не е било добро. Деляхме се на болни и неболни, боледували и не боледували, сега на ваксинирани и не ваксинирани. И започва обвиненията – ваксинираните обвиняват не ваксинираните, че искат да ги убият. Ваксинираните пък твърдят, че няма да го направят, защото ваксините не са проверени. В обществото се вихри дискусия, която няма да ни доведе до нищо добро.  Всяко разделяне и противопоставяне на хората в крайна сметка води до отслабване на обществото като цяло.

Продължавам да смятам, че се стигна дотук, защото първоначално пандемията не беше управлявана добре. Не ни беше казвана цялата истина, прилагаха се очевидно безсмислени мерки.

Чуйте Цветеслава Гълъбова в звуковия файл.


Снимки: личен архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Атанас Мангъров

Менингит: Симптоми, лечение и ваксини – експертен анализ

В днешното издание на Lege Artis обсъждаме менингита, начините на разпространение и ваксините срещу него с доц. Атанас Мангъров – водещ специалист в областта на инфекциозните болести. Причинители на бактериалния менингит Когато говорим за менингит, и по-специално за бактериалния, е важно да отбележим, че най-честите причинители..

обновено на 02.04.25 в 14:21
Д-р Атанаска Аврамова

Как да разпознаем ранните признаци на аутизма?

На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенцията при деца с нарушения в развитието. В ефира на предаването Lege Artis д-р Атанаска Аврамова, началник на дневното отделение към Клиниката по детска психиатрия..

обновено на 02.04.25 в 12:33

Да дишаш е привилегия: Един живот в очакване на чудо

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за глътката въздух, за мечтите си. Тя се бори вече 15 години, сама, с диагнозата пулмонална артериална хипертония . Историята вероятно е сходна с историите на много други хора, сблъскали се със същото..

обновено на 02.04.25 в 11:22

Ани Андонова: Децата с аутизъм вече са по-разпознаваеми и по-приети в обществото

На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенция при децата с нарушения в развитието. В ефира на предаването "Нашият ден" Ани Андонова, представител на Асоциация Аутизъм, сподели своите наблюдения..

обновено на 02.04.25 в 10:15

Несигурното, но адаптивно младо поколение: Изводи от мащабно проучване

През последните дни сериалът "Юношество" разбуни обществения дебат, провокирайки размисли за средата, в която израстват днешните млади хора. Той насочи вниманието към начина, по който възрастните често подценяват факторите, формиращи съзнанието и поведението на новото поколение. В предаването "Време за наука" гостува Яница Петкова от агенция..

обновено на 01.04.25 в 14:38