Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Между българския и английския език

Снимка: Wikipedia

Темата за взаимодействието между двата езика или по-точно за влиянието на английския върху речта и езика ни очевидно ще продължава да е „гореща“. Контактите между страните и културите не са много отдавнашни, но глобализацията и виртуалната близост ни поставят в обсега на доминиращия световен език. Самият английски не остава незасегнат от собствената си експанзия. Попаднал в различни езикови и културни територии, той отдавна не е „притежание“ на изконно англоезичните нации.

Що се отнася до присъствието му у нас, то се засилва, макар и в различна степен сред различните поколения, професионални и културни среди. Нещо повече, отношението към английския като международен език на комуникациите и източник на лексика, фразеология и конструкции, които навлизат в речта ни, разделя сънародниците ни на непримирими лагери. В двата полюса са категорично отхвърлящите чуждото влияние и безкритично прегърналите идеята за неизбежното световно англоезичие.

Възможно ли е да контролираме прииждащите вълни от думи и модели или битката е загубена. Като предисловие към един дълъг разговор за степента на навлизане на английския език в родния ни български, в това предаване се спираме на някои от близостите и различията между двата езика с доц. Христо Стаменов, езиковед и дългогодишен преподавател в Катедрата по англицистика и американистика на Софийския университет.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Носител на наградата

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...

публикувано на 17.02.25 в 17:00
Александър Александров

Медици от "резерва"

В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..

публикувано на 17.02.25 в 15:51
Яна Данаилова

Храната е субстрат на здравето или болестта

Яна Данаилова е докторант по човешка физиология, магистър по хранене и здравен мениджмънт, сертифициран нутриционист и председател на Сдружението на нутриционистите в България, професионален член на Американската асоциация по хранене ( ANA ). Обучението ѝ в България е допълнено от редица специализации в чуждестранни образователни институции и..

публикувано на 17.02.25 в 14:15
Дългоопашат синигер

Мисия, дейности и постижения на Българското дружество за защита на птиците

В рубриката на "Нашият ден", в която гостуват зелените новатори на България, говори Стойчо Стоев , директор "Природозащита" към Българско дружество за защита на птиците (БДЗП). Гостът разказва за провежданите от БДЗП курсове за разпознаване на птици : " Важна част от нашата работа и мисия е да запознаем хората с птиците и да ги привлечем..

публикувано на 17.02.25 в 09:22
д-р Мария Аргирова

Български учени работят върху нови съединения за борба с рака

В края на месец януари бяха връчени наградите "Еврика" за тридесет и пети пореден път. Те се присъждат на млади хора за техните значими постижения в науката, за изобретения с голяма обществена значимост, за постижения в управлението на стопански организации, както и за най-високи резултати в развитието на селскостопански дейности. Носител..

публикувано на 17.02.25 в 08:25