Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

16-ата Световна среща на българските медии събира журналисти от цял свят

Кирил Вълчев: Голямата тема на медиите по света е именно истината

| обновено на 15.10.21 в 10:44
Кирил Вълчев, генерален директор на БТА
Снимка: БГНЕС

Българската телеграфна агенция (БТА) организира за 16-и път Световна среща на българските медии. Тазгодишното издание започва на 17 октомври в Рилския манастир, а темата е "Медии и истина".

"Медии и истина" събира 27 журналисти от 17 държави, които правят български медии по света. Почти всички идват на живо в Рилския манастир в навечерието на празника на свети Иван Рилски на 19 октомври. Очаква се събитието да бъде открито от Симеон Сакскобургготски.

За срещата разказва в “Нашият ден“ Кирил Вълчев, генерален директор на БТА:

“Всъщност 16-ата среща трябваше да се проведе през миналата година, в плановете на инициатора на тези срещи, предишният ген. директор – Максим Минчев, който си отиде от Covid-19, и за когото ще си спомним и сега, на тази среща.

Беше планирано срещата да се проведе в Киев миналата есен, но заради пандемията това не стана. Може би точно тази година и половина, през която живяхме и продължаваме да живеем с този вирус в пандемията, все по-често имаме нужда да си спомняме това, че не сме всесилни, има нужда от малко смирение.

Срещите до момента се случваха в много разкошни, в материалния смисъл на думата, места по света. Сега се завръщаме у дома, в едно разкошно за душата място.

Темата “Медии и истина“ е продиктувана от два аспекта на истината – единият е нашият, чисто медийният. Знаете, че през последните години голямата тема на медиите по света е именно истината, или по-скоро как да противодействаме на лъжата – фейкнюз, лъжливите новини, постистината, дезинформацията, но тази среща има и друг аспект – разбирането на истината като връщане към Бог."

Дебати  върху 4 теми

"Първата е за вярата в медиите, ще бъдат откроени два аспекта – представянето на религията в медиите, другият аспект е за доверието в медиите. След това ще продължим с разговор за надеждата в медиите. Това всъщност ще бъде панелът за темата на деня – Covid-19. Къде бяхме медиите през месеците на пандемията? Дали освен да представяме страшните аспекти на пандемията носим отговорност и за това да даваме надежда на хората. Третият ни разговор ще бъде посветен на лъжата в медиите и как да ѝ противодействаме. И най-накрая ще говорим по злободневната тема за избора в медиите, защото срещата ни е в началото на поредната предизборна кампания."

Разговора можете да чуете от звуковия файл.


Снимки: БГНЕС


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да разпознаем ранните признаци на аутизма?

На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенцията при деца с нарушения в развитието. В ефира на предаването Lege Artis д-р Атанаска Аврамова, началник на дневното отделение към Клиниката по детска психиатрия..

обновено на 02.04.25 в 12:33

Да дишаш е привилегия: Един живот в очакване на чудо

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за глътката въздух, за мечтите си. Тя се бори вече 15 години, сама, с диагнозата пулмонална артериална хипертония . Историята вероятно е сходна с историите на много други хора, сблъскали се със същото..

обновено на 02.04.25 в 11:22

Ани Андонова: Децата с аутизъм вече са по-разпознаваеми и по-приети в обществото

На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенция при децата с нарушения в развитието. В ефира на предаването "Нашият ден" Ани Андонова, представител на Асоциация Аутизъм, сподели своите наблюдения..

обновено на 02.04.25 в 10:15

Несигурното, но адаптивно младо поколение: Изводи от мащабно проучване

През последните дни сериалът "Юношество" разбуни обществения дебат, провокирайки размисли за средата, в която израстват днешните млади хора. Той насочи вниманието към начина, по който възрастните често подценяват факторите, формиращи съзнанието и поведението на новото поколение. В предаването "Време за наука" гостува Яница Петкова от агенция..

обновено на 01.04.25 в 14:38

Птиците и щастието: Как 1 април ни напомня за връзката им

Освен Ден на шегата, 1 април е и Международен ден на птиците – една от най-старите дати в природозащитния календар . По този повод д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет и част от общността "Дивата София" споделя своите наблюдения за връзката между присъствието на птици в ежедневието ни и усещането за щастие...

обновено на 01.04.25 в 14:03