Юлияна Антонова-Мурата е най-ревностният посланик на Япония, но макар да е дипломат по професия, няма официален мандат. Тя е автор на трилогията „Моши моши, Япония“, „Уки уки, Япония“, и новоизлязлата книга „Сан сан, Япония“.
Това четиво е нежен звън от душата на г-жа Мурата. Авторката излива любовта си към японския морал и съпричастност. Разкрива Страната на изгряващото слънце каквато никога няма да я видим, защото преживяванията и чувствата са си лично нейни. И неусетно се влюбваме в Япония безрезервно.
В разговор по телефона от Токио я запитах защо е избрала думата Сан сан за част от заглавието на книгата – тя означава пронизващ слънчев лъч, но има още много нюанси.
Юлияна Антонова-Мурата е българка по родолюбие, космополит по възпитание и японка по дух. Талантът ѝ да открива вдъхновяваща история в дребната наглед случка, умението да говори с хората така, че да разкрият дълбините на сърцата си и дарбата да го опише изящно като в японска гравюра проблясва и в книгата „Сан сан, Япония“.
Новият ѝ сборник с разкази е естествено продължение на стремежа ѝ да раздипля пред читателя – пласт по пласт многоликата душа на японската култура – и начин на мислене. А когато това е направено с обич, разбиране и преклонение, винаги докосва сърцето. Трябва да признаем, че у нас бакшишът е начин на живот, обаче японците ужасно се обиждат, ако закръглите сметката нагоре с няколко йени. Чувала съм, че така реагират шофьорите на такси. Оказа се, че наистина е така.
Чрез делничните случки, в които Юлияна Антонова описва в книгите си, научаваме за японския начин на мислене и душевност повече отколкото от десетки научни издания.
Г-жа Мурата е завършила немска гимназия и филология, както и психология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Като дългогодишен дипломат, тя живее в Германия, Русия, Англия, Китай, които опознава с любопитство и описва с любов, но сърцето ѝ е отдадено на Япония. Неслучайно и двата ѝ брака са с японци. В Страната на изгряващото слънце някак неусетно научават детето на любов, доброта уважение към всяко живо същество. Мисля, че не са много българчетата, които да се обръщат към рибките в езерото с господин и госпожа.
Разговорът завърши с пожелание към Юлияна Антонова-Мурата да има все така точно око на ловец на история.
Знaчим пpoбив в ĸвaнтoвитe изчиcлeния бeшe пocтигнaт, cлeд ĸaтo изcлeдoвaтeли oт Oĸcфopдcĸия yнивepcитeт cъздaдoxa мaщaбиpyeм ĸвaнтoв cyпepĸoмпютъp, cпocoбeн нa ĸвaнтoвa тeлeпopтaция, написа преди дни "Индипeндънт". Какво е значението му за развитието на квантовата технология, разяснява докторантът по квантова механика Иво Михов. "Един квантов..
Мария Аргирова. Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд. Освен..
Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие. Находките..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
Обучението на деца със специални образователни потребности (СОП) е предизвикателство както за родителите, така и за учителите. Една от причините е..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg