Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как използваме мозъка си за важни решения

Снимка: pixabay.com

“Мозък” е понятието на фокус в това издание на “Гласът на времето”. Поводите са изборите които правим – за здравето си по време на пандемия и за това кой да ни управлява. 

В предаването се обсъждат и две нови книги с ценно знание за мозъка – “Жива мрежа” на Дейвид Игълман и “Будният ум. Как да развиваме ума си на всяка възраст” на Санджай Гупта. 

Събеседници в студиото са психологът Пламен Димитров и редакторът Христо Блажев. По телефона с експертна позиция се включва и друг психолог – Калин Гайтанджиев.

Чуйте дискусията!

В нея се поставят за обсъждане още интересни въпроси. Как и доколко използваме мозъка си? Как човек избира чрез мозъка си да се ваксинира или да не се ваксинира? Как избираме онези, които да ни управляват? Кои са капаните на конспиративния ум? Как стои днес ключовият въпрос за доверието в обществото? Как да развиваме мозъка си?



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Околосветско светлинно пътешествие

Под звездното небе на София и сред красивата природа на Ботаническата градина на Българската академия на науките в София се намира пространство, в което посетителите ще се потопят в магическа атмосфера. В него светлината разказва истории. Шоуто ще предложи околосветско пътешествие, разположено в 7 различни тематични зони, с над 200 светлинни инсталации..

публикувано на 05.11.24 в 17:44

Мъжкото емоционално здраве във фотоизложбата "Чуй гласа ми"

Фотоизложбата "Чуй гласа ми" за трета поредна година се утвърждава като символ на счупените стереотипи и доказва, че мъжете могат да бъдат най-силни, когато приемат своята уязвимост. Тя прави темата за мъжкото емоционално здраве по-достъпна през изкуството. Пред обектива на фотографа Павел Червенков застават осем мъже, които позволяват да се надникне..

публикувано на 05.11.24 в 17:38

Връчиха 10-ите Литературни награди "Перото"

"Приемането на българската литература от страна на читателите се промени. В момента най-търсените и четени книги са на български автори", коментира в "Артефир" идейният вдъхновител на Литературните награди "Перото" Светлозар Желев, а членът на журито на конкурса Оля Стоянова допълни: "Българската литература е в много добро състояние. Много се пише и..

публикувано на 05.11.24 в 16:43

Етнографското кино в интересни времена

На осми ноември в София се открива петото българско издание на Международния фестивал за етнографско кино "ОКО" . Негов основател е Тетяна Станева – бесарабска българка, фолклористка и самата тя режисьорка. Всяка година фестивалът се провежда в две държави – Украйна и България. В петте години на съществуването си Международния фестивал на..

публикувано на 05.11.24 в 14:15

"Ръцете, с които оцеляваме", докато следваме "Анархията на сърцето"

Крехък е светът, в който живеем, деликатен. Всеки ден ни напомня и за доброто, и за лошото, от което е направен. Всеки ден ни казва, че са ни нужни те, "Ръцете, с които оцеляваме". С тях светът може да бъде и малко съвършен, и със сигурност наследен. А след ръцете, идва място и за сърцето. За "Анархията на сърцето", където метафората царува, а..

публикувано на 05.11.24 в 09:25