Фашист ли е бил Илия Минев, или мъченик на тоталитарния режим? Всъщност сравнението му с тъмнокожия борец срещу апартейда не е „политически коректно“. Приликата е, че българинът е политическия затворник с най-продължителен престой зад решетките по време на комунистическия режим – общо 33 години, които са повече от излежаните 27 от Нелсън Мандела. Разликата е, че Минев e заклет и невероятно издръжлив български антикомунист и националист, а Нелсън е заклет и невероятно издръжлив марксист, не и ленинец. Минев прекарва 1860 дни в карцера и 460 дни в гладни стачки.
След политическите промени у нас Минев не само не осребрява „заслугите“ си на „активен борец срещу комунизма“, но не е допуснат до сформираната официална опозиция и остава в изолация и забвение повече от 10 години до смъртта си.
В НРБ името на Илия Минев става известно от радио „Свободна Европа“, когато през 1988 г., малко преди падането на комунистическия режим. той основава и оглавява Независимото дружество за защита правата на човека.
Роден е на 5 декември 1917 г. в Саранбей, днес Септември. Баща му е заможен земевладелец и го изпраща да учи във Френския католически колеж в Пловдив, а след това да следва в Тулуза. Там завършва инженерната специалност „Индустриална химия“.
Националистът антикомунист умира в мизерия в старчески дом в Пазарджик. Това се случва на 6 януари 2000 г., когато е на 82-годишна възраст.
Година преди смъртта му, през януари 1999 г., осем партии и движения внасят предложение да бъде награден с орден „Мадарски конник“ за заслуги към България.
На 11 декември 2000 г. президентът Стоянов награждава посмъртно с Указ № 442 Илия Минев за „изключителните му заслуги и мъжество, проявени в последователната му борба срещу комунистическия режим” с най-високото българско държавно отличие – орден „Стара планина” първа степен, отличие по-високо от ордена „Мадарски конник”.
Политически светец ли е Илия Минев и последователен правозащитник, мъченик на комунистическата ДС или паралелно с това е идеологически грешник, дамгосан с основание за фашист, антисемит и поддръжник на Хитлер? През соца той категорично се обявява срещу „Възродителния процес“ и работи с редица турци, противници на политиките на социалистическия режим.
На тези сложни въпроси за сложния житейски път на Илия Минев търсят отговори историкът проф. Никола Алтънков, д-р Тошо Пейков, публицистката Даниела Горчева и бившият емигрант Петър Бояджиев, който живее във Франция.
Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
Поемаме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той вече е в Монреал, където живее, но преди да отлети го поканих в студиото, за да разкаже за две емблематични места, свързани с Пол Сезан и Винсент Ван Гог. С него се запознахме покрай книгата му "Един софийски малчуган разказва", но се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg