Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

11-о издание на Фестивала на френския филм в София

Прожекциите ще се състоят в киносалоните в София, в Пловдив и във Варна

Есенното 11-о издание на Фестивалa на френския филм започва на 19 ноември и ще продължи до 4 декември в киносалоните в София, в Пловдив и във Варна. Събитието и тази година е част от Киномания и се организира от Френския институт в България. Селекцията на филмовата програма включва 13 филма, разделени в 3 раздела – нови филми, класически шедьоври и късометражни заглавия с добавена реалност.

Фестивалът ще започне с филма „Анет“ – откриващия филм на Международния кинофестивал в Кан 2021, удостоен с награда за най-добра режисура. Откриването е на 19 ноември от 19.00 ч. в кино "Люмиер".

В секцията „Филмите на годината“ ще бъдат представени 7 заглавия от 2021 г.: „Анет“ на Леос Каракс, „Докато си жив“ на Еманюел Берко, „Кръстоносният поход“ на Луи Гарел, „Любовите на Анаис” на Шарлин Буржоа-Таке, „Между два свята“ на Еманюел Карер, „Младите любовници” на Карин Тардиьо и „Сестри” на Ямина Бенгиги.

Трите филма от селекцията "Класически филми" ще ни срещнат с легендарния Жан-Пол Белмондо, който ни напусна през 2021 г. и с една култова двойка – Ив Монтан и Симон Синьоре, чиято стогодишнина oтбелязваме тази година. В програмата: „Пътят на едно разглезено дете” на Клод Льолуш, с участието на Жан-Пол Белмондо; „Сияние на жена” на Коста-Гаврас, с участието на Роми Шнайдер и Ив Монтан; „Диаболичните” на Анри-Жорж Клузо, с участието на Симон Синьоре и Пол Мьорис.

В София, прожекциите ще се състоят в кината Славейков, Люмиер, G8, Одеон, Euro Cinema, Дом на киното и Влайкова, в Пловдив в Лъки Синема и във Варна във Фестивален и конгресен комплекс – Варна.

Новата VR селекция, организирана в рамките на инициативата Novembre Numérique, в сътрудничество със Sofia VR Fest, ще представи три филма във виртуална реалност, които ще ни потопят в различен свят: „Преобразуване", „Бележки за слепотата" и „Мрачни очи".

18-минутният „Преобразуване" поддържа виртуалното повествование с помощта на видео и звук и потапя зрителя директно в средата, прицелвайки се право в сърцето на разказа. „Бележки за слепотата“ ни въвежда в комплексния сетивен свят на писателя Джон Хул. След като губи зрението си, той започва аудио дневник, чиито записи разкриват познавателния и емоционален свят на слепотата чрез механизмите на геймплей. Постапокалиптичната VR анимация „Мрачни очи“ пък използва прийоми от литературата, киното и видеоигрите, за да предложи оригинален разказ в изкуствено създадена реалност, който постепенно изгражда връзки между история, разказвач и зрител.

Прожекциите ще се състоят на 26, 27 и 28 ноември в зала 4 на НДК, с предварително записване (26 ноември, петък, 16:00-19:00, събота и неделя, 10:00-19:00).

Филмовата програма можете да разгледате тук

Всички прожекции се провеждат при спазване на действащите противоепидемични мерки и представянето на „зелен сертификат“. В случай на пълен локдаун по време на Фестивала на френския филм прожекциите ще продължат след отварянето на кината с програмата от деня на затварянето до края на фестивала. 

Мария Конакчиева от Френския институт в България и кинокритикът Владислав Апостолов представят филмовата програма в "Артефир" – чуйте от звуковия файл.


Снимки – Френски институт в София


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Лешникови градини" на Хайри Хамдан – пред читателите в Пловдив

Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан.  Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..

публикувано на 25.11.24 в 17:25
Николай Генов, Надежда Московска и д-р Катерина Кокинова

За четенето на книги

Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..

публикувано на 25.11.24 в 16:40
Стефан Данаилов

Пет години без Стефан Данаилов – спомен в звук

Архивите са живи в "Terra  Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..

публикувано на 25.11.24 в 12:47

Валерий Пощаров – човекът на пиедестал

Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора.  Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..

публикувано на 25.11.24 в 10:05

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40