Русия се опитва да запази своите стратегически позиции на Балканите чрез Сърбия. Това заяви в предаването “Нашият ден“ на БНР журналистът Николай Кръстев.
"Вучич ще посети Москва за 19-и път. Това като цифра и статистика за седем години показва колко единият и другият са инвестирали в близките отношения между Сърбия и Руската федерация.
Днес Сърбия се бори за своята енергийна независимост. Президентът Вучич иска, ако може да запази добрите цени, които години наред получаваше за руския газ.
Според новата формула, която Москва предостави на Белград, става въпрос за цена, близка до 900 долара за 1000 кубически метра, което е наистина е нещо невероятно. Средната цена на руския природен газ през 2020 г. е била 125 евро за 1000 кубически метра, според данните на “Газпром“ за доставките за дългосрочни договори. Това само по себе си показва, че Сърбия иска на всяка цена да запази тези изгодни условия, които има.
Вучич коментира, че страната му ще преговаря за закупуването на 3 млрд. кубически метра газ през следващите 10 години. И иска да се превърне в централен хъб на руския газ за Балканите. Тук разговорът е много икономически, но подсказва как изглеждат руско-сръбските отношения.
Това е нещото, което коментираха всички анализатори, че когато ви се дават изгодни кредити, изгодни парични ресурси, винаги идва момент, в който трябва да се плати истинската цена, а не политическата, която се дава в даден момент."
Сърбия днес
"Имах възможност по линия на един регионален здравен проект да бъда в Белград и Ниш. Имах възможност да посетя едно от трите Covid болници в съседна Сърбия, направеното е факт.
Сърбия в това отношение иска да докара докрай своята близост с Русия. Тя ще бъде първата страна в Европа, която ще използва новата руска ваксина. Там има завод, който в скоро време ще започне да произвежда ваксината “Спутник“."
Чуйте Николай Кръстев в звуковия файл.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg