Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Валентин Янев: Клиничните картини на Covid-19 и грип са много сходни

Снимка: БГНЕС

Дори лекарите невинаги успяват да направят разлика между Covid-19 и грип. Клиничната картина е много сходна и се припокрива, казва в предаването “Нашият ден“ на БНР д-р Валентин Янев, общопрактикуващ лекар.

"Даже характерните симптоми – като изчезване на обонянието и промяна на вкуса  –виждаме все по-рядко при новите мутации. Това затруднява работата ни. Но имаме начини, чрез които да се ориентираме. Те са свързани не толкова с клиничната картина, колкото с епидемиологична информация.

Дали в обкръжението на болния човек е имало други, които наскоро са боледували. Дали малко дете или внуче не е било болно преди това, такова, което посещава детска градина или училище. Това са насочващи симптоми.

Ако дете е боледувало и носи вкъщи грипа, по-вероятно е да е Covid, защото децата го боледуват много леко, почти незабележимо

Детските градини и училищата представляват депо за инфекция.

Вирусът, който предизвиква грип А, грип B и парагрипни инфекции, практически се среща много рядко, тъй като теренът продължава да е превзет от Covid. Много рядко диагностицираме други вирусни инфекции.

Твърде малко хора се ваксинират за грип, тъй като вниманието им е насочено към коронавируса. И решенията за ваксиниране са в посока дали да се ваксинират срещу Covid, или не."

Чуйте д-р Валентин Янев в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За птичките божии

Опазването на околната ни природа винаги е било сред интересите на водещите на "И рибар съм, и ловец съм" и то не само защото ловците и риболовците са призвани, а и задължени, да работят в тази посока.  Както повечето от тях, Росен Мирчев и Асен Масларски го правят с душа и сърце.  Те с удоволствие гостуваха на Спасителния център за диви животни..

публикувано на 19.05.25 в 16:25
Деян, Луиза, Цветана Сапова и Карина

Тийнейджърът в мен: Цветана Сапова

Наш гост е един млад човек, който спокойно можем да наречем инфлуенсър. Тя работи  като водеща в БГ Радио. В профила си в социалните мрежи не се притеснява да споделя за личните си проблеми с хранителните разстройства, като превръща споделеното в мисия да помага и да дава кураж на други тийнейджъри, които не знаят къде да потърсят помощ. Тя знае, че..

публикувано на 19.05.25 в 12:39

Централната минерална баня в София ще заработи като градски термален център

На 13 май Централната минерална баня в София навърши 112 години. Сградата, която е построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов, функционира в продължение на 73 години като баня, след което през 1986 година е затворена поради амортизация. Чак през 2015 година част от Централната минерална баня е реставрирана и открита като..

публикувано на 19.05.25 в 11:10

Ина Вълканова: Почвите в индустриалните паркове не са мъртви

В поредицата "Говорят зелените новатори на България" Ина Вълканова от организацията "Градоскоп" разказва за иновативната инициатива "РЕГЕНЕРАЦИЯ", чиято цел е възстановяването на нарушеното биоразнообразие в индустриалните зони и създаването на по-здравословна, устойчива среда за живот, работа и бизнес. Зелените новатори на България:..

обновено на 19.05.25 в 10:42
Никола Тулечки

Трябва да се внимава по какъв начин навлиза изкуственият интелект в редакциите

За какво трябва да внимават журналистите, когато изкуственият интелект нахлуе в редакциите, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" на предаването "Мрежата" Никола Тулечки , лингвист, експерт по данни в "Онтотекст" и един от основателите на Сдружение "Данни за Добро". Положителните или от опасните страни "Първо, кризата в медиите започна..

публикувано на 19.05.25 в 09:32