Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Моето семейство: Ани Стойкова и Васил Жечев

Снимка: личен архив

Това, което ги събира, е съвместният им живот, ренесансите, които изживяват и творческият фокус върху занималнята на Ани за изкуство и езици на деца 3-6 години…

Васил Жечев е художник, режисьор и журналист, занимавал се е с видеоарт през 90-те. Днес е по-известен като автор на документални филми свързани с проблемите на социума и с работата му през последните 10 години в БНР. Слушателите го познават от журналистическите му материали за "Аларма", "Артефир", "Бинар", "12+3". В момента работи като режисьор за БНТ в предаването "Олтарите на България", с неговата поредица "Възходът на Третата българска държава".

Ани Стойкова е изкуствовед, била е председател на Дружеството на пазарджишките художници и е действала за развитието на културния живот на град Пазарджик, както е била и уредник към Пловдивска градска галерия. Основател е на фестивала "Кауза природа", който има три издания досега. Две съвместно с Младежки дом град Пазарджик и едно към Пловдив 2019. Фестивалът е свързан с изкуството и пропагандира идеи за опазването на природата и нейните обитатели, основно чрез работа с ученици и провеждането на работилници с тях, както и изложби на български съвременни автори, интересуващи се от темата. В третото издание се включва и Васил Жечев с филма си "Злато", специално създаден за фестивала, материалите за когото са събирани в БНР. Дълго време той изследва проблемите на златодобива у нас, превръщайки разследванията си в репортажи за радиопредавания.

Двамата се познават от деца. Свързва ги морето и летата на морския бряг в град Черноморец. Основното в тяхната съвместна работа и живот е приятелството и дългогодишното познанство, което е изградило доверие по между им. Техният съвместен път има няколко ренесанса и раздели, но винаги това е свързано с някакъв вид творческа дейност. 

В предаването можете да чуете и специално направеното парче от Васил Жечев, заедно с композитора Петко Петков и с участието на Янка Рупкина и Митко Таралежков, текста за което е събран от романтични есемеси между тях. Парчето Васил Жечев посвещава на Ани. То е част от албума "Болкан Метаноя синерджи", записан съвместно с композитора Слави Бойков. 

Днес това, което ги свързва, е занималнята на Ани за деца 3-6 години за изкуства и езици. Ани през последните 4 години работи основно с деца и това поражда идеята да създаде място, което да ги запознава в ранна възраст с историята на изкуството. Тази сложна материя тя трансформира в поредица от лекции за съвременни световни артисти. Нейната концепция се базира върху методологиите на Монтесори, което касае  самото образование и Валфдорфска методика, отнасяща се до средата, която обживяват децата, за която Васил Жечев полага усилия. Днес тя вижда добрата педагогика в своята идея да създаде дом, място, което да е достатъчно сърдечно и близко към тях и да им носи спокойствие. Тя смята, че преди да се преподава на децата, те трябва да свикнат с мястото и да го заобичат, като свое. Да изяснят отношенията помежду си и да отработят една приятелска среда и добра атмосфера за работа и образование!

Чуйте повече в звуковия файл.

Снимки – личен архив


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Обновената сграда на минералната баня в Банкя

Термалното наследство на България в един клик – първа карта на минералните бани

В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..

обновено на 17.02.25 в 11:33

Апостола на свободата в ефира на "Terra Култура"

В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..

публикувано на 17.02.25 в 11:32

Творческа работилница в Стара Загора: Подкрепа и социализация за специални деца

В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..

публикувано на 17.02.25 в 09:44
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Липсата на правила води до това да има само едно правило

Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..

публикувано на 17.02.25 в 09:15
доц. Жана Попова

Един информационен жанр беше превърнат в апологетика на депутат

Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..

публикувано на 17.02.25 в 09:00