Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо изчезват лекарствени продукти от аптечната мрежа

Снимка: БГНЕС

Защо периодично ставаме свидетели на изчезването на едни лекарствени продукти, които отново се появяват в аптечната мрежа?

Темата коментира в “Нашият ден“ Димитър Маринов, магистър-фармацевт.

“Със Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина още от преди няколко години се създаде т.нар. "СЕСПА – система за електронно проследяване на наличностите на лекарствени продукти", които са в позитивния лекарствен списък в аптеките.

Когато притежателят на разрешение за употреба вкарва количество от лекарствен продукт в България, той докладва на тази система към кои търговци на едро какви количества от съответния лекарствен продукт са постъпили в страната.

След което търговците на едро всеки ден докладват към коя аптека какво количество са доставили от съответния лекарствен продукт. С колко са започнали деня, колко са оставили към аптеките през деня и с колко са приключили вечерта.“

“Същият процес се случва и на ниво аптека. Всяка една аптека всяка вечер след приключване на работа си пуска отчети към тази система и по същия начин се информира Изпълнителната агенция по лекарствата от всеки един лекарствен продукт – приход, разход и наличностКакво е започнала, колко е отпуснала и с колко е финиширала края на работния ден. 

Държавата в лицето на Изпълнителна агенция по лекарствата знае не просто на ежедневна база колко от всеки лекарствен продукт има в България, а и къде точно ги има.

Проблемът тук е, когато говорим, че някои лекарства ги няма. Аптеките няма как да виждат в кой склад какво количество има от тези продукти. Това го знаят държавните чиновници в Изпълнителна агенция по лекарствата.

Този списък, за който говорите, който се генерира, той по нормативна уредба, това са лекарствени продукти, които са паднали като количество в страната под 65% от месечното потребление за последните 6 месеца.

Тези лекарствени продукти, които излизат там, не означава, че въобще ги няма. Просто наличностите в България са под 65% от месечното потребление и затова те се забраняват за експорт, за да има гарантирани количества за българските пациенти.“


Повишено търсене

“Повишено търсене има, защото тези лекарствени продукти се използват за лечение на последиците от Covid-19. Нормално е, когато има висока заболеваемост, да има и по-високо търсене. В определени моменти липсват или трудно се намират конкретни лекарствени продукти, това не означава, че няма други лекарствени продукти, които имат същите съставки, но са под друго търговско наименование.“

Цени на лекарствата през годината

По лекарско предписание

“Цените в България се реферират с други европейски страни. Няма как лекарства по лекарско предписание да бъдат по-скъпи от европейските. В Националния съвет по цени, когато се регистрира един лекарствен продукт, се проверява и сравнява на всеки шест месеца.“

Лекарства без лекарско предписание

“При тях се регистрира пределна цена, над която няма как да бъдат продавани в България. Това е пределната цена към пациента. Има мораториум за промяната на тази цена.“

Чуйте Димитър Маринов в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Точка Илиева и силата на стенописите в обществения дебат

Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни стенописи красят стени в различни части на България, като последната ѝ творба е част от новия център на организацията "Грийнпийс". В предаването "Нашият ден" Илиева разказва за своята работа и..

публикувано на 25.11.24 в 09:36
Тодор Галев

Тодор Галев: Дезинформацията се потребява за конкретни политически цели

Как политиците трупат гласоподаватели през конспиративни теории и дезинформация, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Тодор Галев , доктор по социология в БАН, директор "Научни изследвания" в Центъра за изследване на демокрацията.   "Разпространението на комбинация от конспиративни теории и дезинформация се случва главно през..

публикувано на 25.11.24 в 09:00

Какво не достига в живота на християнина

Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..

публикувано на 24.11.24 в 09:35

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05