Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Мръсните дни“ или „Поганите дни“ – откъде и защо

Дни след Нова година говорим за татове, караконджули, вампири, самодиви, тенци, плътеници и какви ли не приказни и страшни създания. Дедите ни внимавали през тези дни – между Коледа и Йордановден, да не отговарят, ако се почука по прозореца, да не излизат в потайна доба навън, да не си казват плановете за другия ден, защото нечисти сили подслушват... Въпросните създания населявали въображението на бабите и дядовците ни, а днес за тях пишат научни разработки и художници упражняват фантазията си да ги рисуват.

Сега смятаме тези неща за суеверие. Ала що е суеверие, и ако днес не вярваме в нещо, дали пък не падаме в плен на други, също неясни и странни убеждения? Да вярваш в пъклената цел на ваксинацията, например, какво е? Или да впрегнеш министерство на отбраната да копае дупка в Царичина, за да търси кивота на извънземните?

За миналите и настоящите митове и суеверия – разговор с проф. Георг Краев, етнограф и фолклорист, с доц. Веселка Тончева, с историка от Държавния архив Дарина Билярска, с писателя Калин Терзийски. Краев се съкрушава, че днес по-лесно приемаме вносните страшилки на Хелоуин, отколкото родните татове и караконджули, Дарина Билярска разказва за изтъкнати изследователи на приказните създания, Веселка Тончева съобщава, че вампирите и таласъмите изчезнали, според родопска баба, когато дошло електричеството. Калин Терзийски пък казва, че ако психиатър би чул навремето как говори Христос, сигурно би му предписал халоперидол – което значи, че не бива да бързаме да туряме етикет на нещата.

Чуйте предаването от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Марков: Ние късаме част от живота си и го хвърляме на социалните мрежи

"Когато истината престане да има значение всякакви други неща, които нямат отношение към нея започват да имат значение. – казва д-р Стефан Марков – терминът "постистина" не означава, че нещо не е истина, а че това разделение вече няма значение. Факти, които не харесват на аудиторията, тя просто ги отрича. Хората искат да чуват само това, което ги..

публикувано на 17.09.24 в 16:36

Горещите вълни убиват: Как да се подготвим за следващото лято?

В ефира на предаването "Време за наука" гостува Зорница Спасова , доктор по климатология от Софийския университет. Тя е експерт с дългогодишен опит в изследването на въздействието на климатичните промени върху човешкото здраве и активен член на Българското дружество по медицинска география. По време на интервюто тя разгледа важната тема за..

обновено на 17.09.24 в 12:19

17 години Радио София: Екипът, който превръща всяка идея в реалност

На 17 септември православната църква почита паметта на светите мъченици Вяра, Надежда, Любов и тяхната майка София, като отдава почит на християнските добродетели, които те олицетворяват. На този ден, освен духовния празник, се отбелязва и денят на град София, а повод за радост имат и колегите от Радио София, които днес празнуват 17 години от..

обновено на 17.09.24 в 11:03
Нина Цанева и Красимир Каракачанов

Красимир Каракачанов: За политическите предизвикателства и патриотизма

За политическите предизвикателства в страната ни в началото на есента и възпитанието в патриотизъм – разговор в "Нашият ден" с Красимир Каракачанов , историк, д-р по международно право и международни отношения, председател на ВМРО. В началото на разговора Каракачанов заявява: "Когато един народ няма дух, няма цел, няма кауза, той оставя да..

публикувано на 17.09.24 в 10:05

Co-Creating Labs, или как да създаваме креативни кампании

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" вниманието се насочи към предстоящата през октомври лаборатория за креативни кампании – C o-Creating Labs 2024 . Тази инициатива има за цел да разкрие как артистичният подход и визуалният език могат да подкрепят успеха на всяка кампания. В рамките на двудневната творческа среща, шест..

обновено на 17.09.24 в 09:56