В първото за 2022 издание на рубриката „Всичко за образованието“ ни „полазват“ двама млади съмишленици от движението за промяна в системата на средното ни образование. Константин Сапатупов е създател и главен двигател на инициативата. Започва преди няколко месеца с анкета сред 3268 ученици за мнението, проблемите и идеите им за училището. Снима и качва в интернет интервюта и видеоматериали с връстници, заедно с „Петъци за бъдеще“ организира в София шествие за „свободно, модерно и демократично държавно образование“. Постепенно общата идея започва да се конкретизира в определени теми, събират се екипи, които да работят по тях. Привличат се и възрастни – учители, експерти, родители. Важното е различните страни и участници в образованието да започнат да общуват помежду си, да чуят позицията на другите, да се намерят начини диалогът да стане постоянен и пълноценен и така да се върви към модернизиране на училището, смята Константин. Убедил се е, че само когато човек е истински ангажиран и готов лично да работи за каузата, той може да е полезен, недоволството и критиката към всичко и всички без конкретна идея и действие са безплодни.
Ивайло Симеонов е ученик в последния гимназиален клас, разбира за движението от учителя си по английски и веднага е спечелен от енергията и волята на Константин. Самият той от 13-14-годишен започва да осъзнава, че дискомфортът и неудовлетворителното представяне дори по предмети, по които не би трябвало да имат трудности, не се дължи на липсата на старание, усилие и способности на учениците. Дава си сметка и че учителите също влагат не малко време, труд и желание да предадат предвидените в програмата знания и умения и че те също не са удовлетворени от процеса и резултата. Явно „грешката“ е другаде – в самия модел на обучение, в съдържанието, оценяването и т.н.
Всички ние зависим от това какви хора подготвя училището – казва Константин – инициативни, мислещи, действащи или пасивни и стресирани. Нищо няма да се промени, ако хората не разберат това и не си мислят, че след като някак си са изкарали образованието си и се справят в кариерата, това е достатъчно, за да живеем добре като общество.
Даниел Симеонов завършва кинорежисура в Нов български университет. Следвал е също философия в Софийския университет и световно кино в Биркбекския университет в Лондон. През 2018 г. завършва лидерската програма за учители на фондация "Заедно в час", както и педагогика в Пловдивския университет. През 2022 г. е стипендиант по медийна грамотност на..
Предаването разказва за куклите и по-специално за историята на кукления театър – част от историята на човешката цивилизация. Припомня и българския принос натрупал вече повече от стогодишен опит в тази сфера. С доцент Мирослав Цветанов, преподавател в НАТФИЗ и режисьор на куклени спектакли, с известния ни театрален и куклен режисьор Катя Петрова, и с..
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..
Десислава Борисова е докторант и млад български учен, чиято страст към науката и преподаването се превръща в лична мисия. Тя преподава Химия и опазване на околната среда в частното основно училище "Томас Едисън", като същевременно посвещава времето си и като доброволец в престижната школа по химия на Фондация "Миню Балкански". Миналата година Десислава..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в студиото бяха трима изтъкнати учени от Факултета по химия и фармация към Софийския университет "Св. Климент Охридски": проф. д.х.н. Георги Вайсилов, проф. Петко Петков и проф. Християн Александров ...
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели..
Тази книга е истинско полиграфическо бижу и носи щрихи от биографията на артиста, поета, барда, композитора, режисьора и сценариста, но не е автобиография..
Новият албум на нидерландската джаз певица Фей Клаасен бе реализиран на физически носител на 4 април 2025 година, а вече е достъпен и в дигиталните..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg