“В момента в България не можем да дадем дори оценка за времето на социализма, а и за времето преди това нямаме еднозначна оценка. Историята изисква едно минаване на известен период, за да се получи малко по-обективен поглед. Иначе всички горим в момента в ситуацията.“ - каза в предаването “Нашият ден“ на БНР доц. Алексей Пампоров.
“След като дори сега на последните избори има партии, които се опитват да дойдат с посланията за антикомунизъм и да спечелят по този начин аудитория и обратното партии, които се опитват да стъпят на носталгията по времето на социалистически режим, означава, че сме твърде близо.
Всеки режим има добри и лоши страни. Навсякъде по света има диктатури, те винаги имат нещо положително заради, което възникват. Те възникват, за да се стопира една крайно лоша ситуация.
Диктатурата се появява тогава, когато някой е готов да поеме отговорност за управлението и да преодолее някаква криза.
Лошото е, че обикновено четири-пет години след това диктатурите успяват да овладеят медиите, успяват да овладеят армията и полицията, така че да се превърнат в самоцел.
Измества се фокусът от управлението на кризата и управлението се превръща в самоцел.“
Чуйте доц. Алексей Пампоров в звуковия файл.
В поредицата "Мигранти с таланти" днес ви представяме една британка, която се казва Джоана Брадшоу, досущ като известната героиня от "Сексът и градът" – Кари Брадшоу. Но за разлика от съименичката си Джоана е родом от Бристол и заменя подредената Великобритания с малко живописно казанлъшко село, сгушено в Розовата долина. Джоана завършва..
В рубриката "Разговорът" ви срещнахме с Цветелина Терзийска, организатор на артсъбития, тя разказва за вдъхновението, трудностите и смисъла на нейната работа, както и за изборите в живота, които правим от вътрешна потребност. Тя е организационен психолог, а преди това се е занимавала със счетоводство и финанси. Споделеното от нея разкрива дълбокото..
Във Военната академия "Г.С. Раковски" бе представена книгата "Нашият поливагусен свят" на проф. Стивън Порджъс, която поставя на преден план революционната поливагусна теория – едно от най-значимите нови постижения в областта на психологията и физиологията. Тази теория вече намира приложение в множество дисциплини и научни публикации, като..
От 7 до 9 ноември в Берлин се провежда престижната "Берлинска седмица на науката", събитие, което обединява учени и специалисти от различни области в търсене на иновационни решения за съвременните глобални предизвикателства. Журналистът Ася Чанева, включила се директно от немската столица, разкри подробности за актуалната програма и основните..
След протестите и скандалите от изминалата вечер постановката "Оръжията и човекът", режисирана от известния актьор и режисьор Джон Малкович, все пак се игра на сцената на Народния театър "Иван Вазов". БТА съобщи, че в залата са успели да влязат само малък брой зрители и представители на медиите. В този контекст журналистът и главен редактор на..
След протестите и скандалите от изминалата вечер постановката "Оръжията и човекът", режисирана от известния актьор и режисьор Джон Малкович, все пак се..
Художниците Цветелина Русалиева и Илиян Рач о в откриха съвместна изложба в галерията Аrea Contesa Arte в сърцето на Рим, която продължава до 10 ноември..
"Чумата" е весел разказ за сериозни неща в превод на Аглика Олтеан. Сценичната обработка и постановката са на Боил Банов, сценографията – на Юлияна..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg