Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Устройство за наблюдение на кошери оптимизира работата на пчеларите

Снимка: istinskimed.bg

"Бии смарт текнолоджис" е замислена като технологичен стартъп с устройството си Beebot за наблюдение на кошери, впоследствие компанията се заема да улесни връзката между пчеларите и потребителите с платформата си "Истински мед" и инициативата "Осинови кошер".

За предприемача Сергей Петров и партньорите му обаче е важно - да помогнат за опазването на пчелите, като улеснят тези, които ги отглеждат.

“Освен „Истински мед“ нашата компания разработва сензорна технология, помагаща на пчеларите да се грижат по устойчив начин за пчелите си, като получават данни от кошерите си в реално време. Основният ни продукт – Beebot – е вътрекошерно устройство, следящо ключови показатели за пчелната колония и информиращо пчеларя за настъпили промени в съответния кошер.

Чрез наблюдаването на измененията в температурата и влажността в кошера, можем да засечем множество събития, свързани със здравето и силата на пчелното семейство. Beebot анализира и честотите, на които жужат пчелите, като по този начин получаваме ценна информация за тях и създаваме своеобразен речник между човека и пчелите.“- пишат на страницата си основателите.


За инициативата разказва в “Нашият ден“ Сергей Петров, управител и основател.

“Без земеделие не сме общество, а сме във война. То трябва да бъде устойчиво, а единственият начин да бъде такова е то да бъде в крак с модерното време и да ползва новите технологии за развитие.

Бях скоро завършил инженер в Техническия университет, исках да стана пчелар, но слушах много за проблемите на пчелите и как те измират.

Тогава си казах “може ли да пратим хора на луната, а не може да се оправим с най-важните опрашители на нашите култури“. Така бях провокиран да започна да мисля за по-интелигентен подход към пчеларството.“


Иновацията Beebot за наблюдение на кошери

“С иновацията пчеларите успяват да оптимизират работата. С нея намаляват времето, което прекарват в кошерите и тяхното обгрижване, тъй като правят това, което трябва, когато трябва.  Вторият е, че ултимативно това са по-здрави и продуктивни пчели, които дават по-добри резултати и добив. “

“Хората винаги са готови да внедрят иновации, когато това ще промени живота им към по-добро. Трябва да се усети нуждата от тях и това може да мине в платформа като нашата, която предлагат възможност за лансиране на продукцията по един по-изряден начин.“

Повече за бъдещите проекти и за инициативата “Осинови кошер“ можете да чуете от Сергей Петров в звуковия файл.


Снимки: istinskimed.bg


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марин Трошанов, Мария Мира Христова и Димитър Трошанов

Двамата братя и златната ябълка на успеха: Марин и Димитър Трошанови

Много са приказките за братята в българската и световната литература и всяка има сюжет и поука. Двамата братя Марин и Димитър Трошанови са добър тандем – не само в семейството, но и професионално. "Работим заедно по общи проекти и се подкрепяме във всяко едно начинание", казва Марин. А Димитър отсича, че са добър тандем. Родени са в Бургас,..

публикувано на 08.11.24 в 14:46

От Бристол до Розовата долина: Артистичният път на Джоана Брадшоу

В поредицата "Мигранти с таланти" днес ви представяме една британка, която се казва Джоана Брадшоу, досущ като известната героиня от "Сексът и градът" – Кари Брадшоу. Но за разлика от съименичката си Джоана е родом от Бристол и заменя подредената Великобритания с малко живописно казанлъшко село, сгушено в Розовата долина. Джоана завършва..

публикувано на 08.11.24 в 12:02
Цветелина Терзийска

Вътрешен мир и арт: Пътят към баланса с Цветелина Терзийска

В рубриката "Разговорът" ви срещнахме с Цветелина Терзийска, организатор на артсъбития, тя разказва за вдъхновението, трудностите и смисъла на нейната работа, както и за изборите в живота, които правим от вътрешна потребност. Тя е организационен психолог, а преди това се е занимавала със счетоводство и финанси. Споделеното от нея разкрива дълбокото..

публикувано на 08.11.24 в 11:45

Как поливагусната теория променя разбирането ни за психиката

Във Военната академия "Г.С. Раковски" бе представена книгата "Нашият поливагусен свят" на проф. Стивън Порджъс, която поставя на преден план революционната поливагусна теория – едно от най-значимите нови постижения в областта на психологията и физиологията. Тази теория вече намира приложение в множество дисциплини и научни публикации, като..

публикувано на 08.11.24 в 10:53

"Берлинска седмица на науката" обсъжда бъдещето на продоволствената сигурност

От 7 до 9 ноември в Берлин се провежда престижната "Берлинска седмица на науката", събитие, което обединява учени и специалисти от различни области в търсене на иновационни решения за съвременните глобални предизвикателства. Журналистът Ася Чанева, включила се директно от немската столица, разкри подробности за актуалната програма и основните..

обновено на 08.11.24 в 10:03